RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przewodniczący KEP po śmierci Polaka w Plymouth: Mówmy „nie” cywilizacji śmierci

Abp Stanisław Gądecki wyraził smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth (fot. PAP/Piotr Nowak)
Abp Stanisław Gądecki wyraził smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth (fot. PAP/Piotr Nowak)

Wyrażam głęboki smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth. Modlę się o niebo dla niego i pociechę dla rodziny. Mówmy odważnie „nie” barbarzyńskiej cywilizacji śmierci – napisał w mediach społecznościowych abp Stanisław Gądecki.

Włoska agencja o sprawie Polaka w Plymouth: To eutanazja

Nie nazywa się tego eutanazją, ale faktycznie nią jest – tak brzmi tytuł artykułu włoskiej agencji katolickiej ACI Stampa na temat Polaka będącego...

zobacz więcej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski już 19 stycznia zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.

Abp Gądecki podkreślił wówczas, że opinią publiczną w Polsce wstrząsnęła decyzja brytyjskiego sądu o zaprzestaniu podawania pożywienia i wody Polakowi, który trafił do szpitala w Plymouth z urazem mózgu. „De facto, został on skazany na śmierć przez zagłodzenie” – napisał.

Przypomniał, że z decyzją zgodziły się żona i dzieci mężczyzny, mieszkający w Anglii, jednak sprzeciw wyraziły matka, obie siostry i siostrzenica. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kilkukrotnie nie przyjął ich skargi, co pozwoliło szpitalowi na kontynuację procedury pozbawienia życia chorego.

MSZ chce nadać Polakowi w szpitalu w Plymouth status dyplomatyczny

W odniesieniu do sprawy obywatela polskiego, przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii informuję, że podejmuję wszelkie możliwe...

zobacz więcej

„Władze naszego kraju zapewniły, że pokryją koszty leczenia i transportu. Sąd brytyjski nie wyraża zgody na transport chorego, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu – pisał wcześniej abp Gądecki.

Zobacz także: Zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth.


W liście przytoczył też słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Evangelium Vitae”, gdzie papież zauważył, iż „człowiek, który swoją chorobą, niepełnosprawnością lub – po prostu – samą swoją obecnością zagraża dobrobytowi lub życiowym przyzwyczajeniom osób bardziej uprzywilejowanych, bywa postrzegany jako wróg, przed którym należy się bronić albo którego należy wyeliminować”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa,...

Pubblicato da Abp Stanisław Gądecki su Martedì 19 gennaio 2021

źródło:
Zobacz więcej