RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unia apeluje i grozi – producentom szczepionek

Co z dostawami szczepionek do UE? (fot. Angel Garcia/Bloomberg via Getty Images;Thierry Monasse/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Co z dostawami szczepionek do UE? (fot. Angel Garcia/Bloomberg via Getty Images;Thierry Monasse/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Unia Europejska wzywa producentów szczepionek, by wywiązali się z wcześniejszych umów. Na świecie tymczasem szybko rośnie liczba nowych zakażeń, a powodem są prawdopodobnie nowe odmiany wirusa z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii, które znacznie szybciej się rozprzestrzeniają. Bruksela zagroziła też wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń dla producentów szczepionek.

Podopieczny DPS zmarł dzień po szczepieniu. Ekspert: Na razie nie widać żadnego związku ze szczepionką

Starszy mężczyzna, podopieczny DPS-u w powiecie oleśnickim, zmarł dzień po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Jak ustalił portal tvp.info,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wszystko po tym, jak koncerny Pfizer oraz AstraZeneca zapowiedziały zmniejszenie zakontraktowanych już wcześniej dostaw do krajów Wspólnoty.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czasie wirtualnego wystąpienia na forum w Davos mówiła, że Bruksela będzie chciała specjalnego rejestru dla firm farmaceutycznych. Zaapelowała też, aby koncerny przysyłały do krajów członkowskich tyle dawek, do ilu się zobowiązały.

Na tym samym forum prezydent RPA Cyril Ramaphosa skrytykował postępowanie bogatych krajów w sprawie szczepionek. – Bogate państwa kupiły ogromne zapasy szczepionek. Niektóre kupiły nawet cztery razy więcej dawek niż potrzeba. Takie zapasy oznaczają, że inne kraje zostały wykluczone – dodał.

Tymczasem eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wydali właśnie pozytywną opinię dla szczepionki amerykańskiego koncernu Moderna. Jest ona używana w USA i części krajów Europy.

Na całym świecie liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła już niemal stu milionów. Wielka Brytania poinformowała właśnie, że na COVID-19 zmarło tam już ponad 100 tysięcy osób. To najwięcej w Europie.

-> Przeczytaj też: AstraZeneca oferuje UE przyspieszenie dostaw szczepionek 

źródło:
Zobacz więcej