RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Piecha o zbliżającym się luzowaniu obostrzeń. Które branże ruszą?

Koronawirus w Polsce. Bolesław Piecha komentuje (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

– Społeczeństwo jest bardzo zmęczone i sądzę, że pewne luzowania będą musiały nastąpić. Zawsze to będzie przede wszystkim kwestia systemu edukacji, przedsiębiorczości i biznesu – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Bolesław Piecha (PiS). Były wiceminister zdrowia przyznaje, że rekordowa liczba szczepień w Polsce z poniedziałku, to dobry wynik, ale wiele teraz zależy nie od nas samych, lecz od dostawców: Pfizera i Moderny.

Proste testy na koronawirusa do wykonywania w domu. Niemcy chcą zmienić przepisy

Niemcy chcą tak zmienić prawo, by umożliwić sprzedaż testów do samodzielnego przeprowadzania – informuje Deutsche Welle. Jest jednak kilka...

zobacz więcej

„Według danych z godziny 21 dzisiaj zostało zaszczepionych 65 tys. osób – co jest najwyższym wynikiem do tej pory” – napisał w poniedziałek wieczorem Adam Niedzielski, minister zdrowia. „Szczepienia realizowało blisko 2,5 tys. punktów. W sumie mamy ponad 770 tys. zaszczepionych, z czego 75 tys. przyjęło dwie dawki” – dodał.

Jeżeli szczepionki będą do nas docierały, to sam system szczepień jest przygotowany dobrze – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info Bolesław Piecha.

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak dodaje, sposób rejestracji szczepień i prowadzenia tego procesu się sprawdza. – Cała sprawa zależy więc od dostaw kolejnych dawek do Polski. Jeżeli producenci Moderna i Pfizer nie wywiążą się ze swoich zobowiązań, mogą być kłopoty. Jeżeli oni w większości dotrzymają umowy przewiduję, że te liczby szczepień będą rosły i będzie to sprawnie wyglądało – wskazuje.

Piecha o koronawirusie: Idzie to w dobrym kierunku

„Skandaliczne słowa. Nie wierzyłem w to, co słyszę”. Burza po wypowiedzi posła o Polaku

– Postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść – powiedział o Polaku w brytyjskim szpitalu poseł Lewicy Maciej Gdula. Ta...

zobacz więcej

Wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia zapytaliśmy również o doniesienia ws. wycofywania się z restrykcji. Radio RMF FM donosiło, że już we wtorek premier Mateusz Morawiecki planuje ogłosić pierwsze w obecnej fali zakażeń luzowania ograniczeń gospodarczych. Miały one dotyczyć galerii handlowych i częściowego otwarcia hoteli. Rzecznik rządu Piotr Mueller zaznaczył jednak, że dzisiaj konferencja ani decyzje w tej sprawie na pewno nie będą miały jeszcze miejsca.

Myślenie o wycofywaniu się z restrykcji towarzyszy nam codziennie. Musimy jednak patrzeń na statystyki dotyczące zakażeń, ale również liczbę zgonów. Nie można lekceważyć sytuacji i sugerować się wyłącznie tym, że dzisiaj liczbę nowych przypadków mamy na stosunkowo niskim poziomie – mówi nam Piecha.

Polityk PiS zaznacza, że nieustannie trzeba obserwować i analizować dane. – Wydaje mi się, że idzie to w dobrym kierunku. Nie spodziewam się jednak gwałtowanego powrotu do stanu sprzed epidemii. Liczba zakażeń wciąż jest przecież liczona w tysiącach, a nie w setkach.

Zobacz także -> Galerie zostaną otwarte?

– Społeczeństwo jest bardzo zmęczone i sądzę, że pewne luzowania będą musiały nastąpić. Zawsze to będzie przede wszystkim kwestia edukacji, przedsiębiorczości i biznesu. Mówiąc o tych ostatnich mam na myśli fakt, że jako pierwszy uruchamiany będzie zapewne handel i być może w jakiejś części pion hotelowo-restauracyjny, ale byłbym tutaj bardzo ostrożny – wskazuje.

Szczepionka na koronawirusa. Dobre dane z Izraela

Müller: Decyzja ws. obostrzeń w najbliższych dniach

We wtorek na pewno nie zostanie ogłoszona decyzja, co dalej z obostrzeniami epidemicznymi, taka informacja pewnie pojawi się w najbliższych dniach;...

zobacz więcej

We wtorek światowe media obiegły ważne doniesienia z Izraela. Okazuje się, że na 128 tys. zaszczepionych tam dwoma dawkami szczepionki Pfizer-BioNTech, tylko 20 osób zachorowało na COVID-19. „Żadna z tych 20 osób nie potrzebowała hospitalizacji” – podkreślono.

To są informacje, które potwierdzają skuteczność szczepień. Moderna i Pfizer twierdziły, że ich szczepionki dają około 90-95 proc. skuteczności. To się potwierdza i dla nas wszystkich są to dobre informacje – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info Piecha.

Polityk odniósł się również do spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki zaprosił bowiem liderów opozycji do rozmów ws. Narodowego Programu Szczepień. – Proszę was, nie straszcie Polaków, nie wciągajcie szczepień w bieżącą politykę – apelował też Michał Dworczyk, szef KPRM na briefingu prasowym.

Zobacz także -> Dobowy rekord szczepień przeciw COVID-19

Liczę na merytoryczne rozmowy, ale emocje w polityce są niestety bardzo duże i zbyt często padają irracjonalne pytania oraz sugestie opozycji – stwierdził Bolesław Piecha.

Polityk zaznaczył, że liczy, iż mimo to Narodowy Program Szczepień dalej będzie dobrze funkcjonował, „a jeśli dostawy szczepionek nie będą mocno zachwiane, ten cały projekt sam się obroni”.

źródło:
Zobacz więcej