RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apel o pilną pomoc humanitarną dla Etiopii. Potrzebna żywność woda i leki

Biskupi apelują o pomoc i otwarcie korytarza humanitarnego  (fot. Abdulmonam Eassa/Getty Images)
Biskupi apelują o pomoc i otwarcie korytarza humanitarnego (fot. Abdulmonam Eassa/Getty Images)

80 dni od rozpoczęcia ofensywy wojsk rządowych przeciwko tigrajskim separatystom sytuacja humanitarna w Etiopii staje się coraz poważniejsza. Zdaniem przedstawicieli pięcioosobowej delegacji Konferencji Biskupów Katolickich Etiopii (CBCE), która w połowie stycznia odwiedziła region Tigraj, aby oszacować skalę katastrofy, liczba osób potrzebujących żywności, wody i leków trzykrotnie przekracza pierwotne szacunki.

RŚA: polski zakonnik o masakrze w Nzakoun

– Kto nie zdążył uciec, został bezlitośnie zabity – tak, kolejną masakrę dokonaną przez bojówki Seleki, relacjonował w rozmowie z PAP ojciec...

zobacz więcej

Agencje humanitarne ONZ oraz organizacje pozarządowe szacują, że zagrożone jest życie ponad 2,5 mln mieszkańców tego regionu. Łącznie 4,5 mln z 6 mln mieszkańców Tigraju potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Biskupi wzywają do natychmiastowego otwarcia korytarza humanitarnego.

Powraca widmo głodu z lat 80.


Wybuch konfliktu 4 listopada zniszczył plony. Ludzie umierają setkami z powodu braku żywności i wody w odległych obszarach regionu, a dostawy są zatrzymane ze względów bezpieczeństwa. „Brakuje prywatnych firm transportowych, które zdecydowałyby się na przewiezienie niezbędnych artykułów do Tigraju. Nie ma funduszy na opłacenie magazynów i wynagrodzeń” – czytamy w raporcie delegacji.

W samym Adigrat, gdzie delegacja spotkała się z miejscowym ordynariuszem bp. Tesfaselassie Medhinem, ponad 50 tys. przesiedleńców pilnie potrzebuje żywności, wody oraz podstawowych artykułów takich jak leki i namioty.

Brakuje dostępu do elektryczności i usług bankowych, blokowane są połączenia telefoniczne i internetowe. Potrzebni są również nauczyciele oraz eksperci w dziedzinie administracji i wsparcia logistycznego.

Dakota Północna chce zmusić kapłanów do łamania tajemnicy spowiedzi

Karę 30 dni więzienia lub grzywny do 1500 dolarów przewiduje projekt ustawy stanowej Dakoty Północnej w USA, która nakłada na kapłanów obowiązek...

zobacz więcej

Dewastacja wielowiekowych manuskryptów


Powraca widmo głodu, który w połowie lat 80. zdziesiątkował Etiopię (dla przeciwdziałania, któremu zorganizowano słynny koncert Live Aid, oglądany przez miliony ludzi na całym świecie).

Wówczas klęska została sztucznie wywołana przez marksistowski reżim, który chciał w ten sposób pokonać buntowników. Również tym razem, według brytyjskiego magazynu „The Economist”, „głód wydaje się być używany jako broń do podporządkowania sobie regionu”.

Zobacz także: Media: Masakra chrześcijan w Etiopii. „Zostali wyprowadzeni z kościoła i rozstrzelani”

Niepokoi również sytuacja Erytrejczyków przebywających w zniszczonych obozach dla uchodźców w Tigraju. Pojawia się coraz więcej doniesień o masakrach, gwałtach, porwaniach i grabieżach, a także niszczeniu wielowiekowych manuskryptów i historycznych artefaktów w całym regionie.

źródło:
Zobacz więcej