RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostry komentarz do słów Gduli. „Dla komunistów człowiek to liczba w arkuszu” [WIDEO]

Poseł Lewicy Maciej Gdula zaproponował, żeby obok łóżka Polaka, który doznał w Wielkiej Brytanii uszkodzenia mózgu, postawić jedzenie i zobaczyć, czy będzie w stanie zjeść. – Wyjątkowo paskudne słowa, jakieś skrajne odczłowieczenie. Powrót do głębokiego komunizmu, gdzie człowiek był tylko liczbą w arkuszu statystycznym. To unowocześnienie słów Stalina, że „śmierć jednego człowieka to tragedia, a śmierć milionów to statystyka”. Poseł Gdula unowocześnił je w ramach Lewicy XXI wieku. Posłowie Lewicy powinni od tych słów się odciąć – ocenił w rozmowie z tvp.info wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

„Skandaliczne słowa. Nie wierzyłem w to, co słyszę”. Burza po wypowiedzi posła o Polaku

– Postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść – powiedział o Polaku w brytyjskim szpitalu poseł Lewicy Maciej Gdula. Ta...

zobacz więcej

Maciej Gdula z Lewicy: Postawmy obok pacjenta jedzenie i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść


Pan Sławomir, mężczyzna w średnim wieku, od kilkunastu lat mieszka w Anglii i 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Według szpitala doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. Szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica. Pomóc im chce polski rząd, który przygotował dla chorego paszport dyplomatyczny i zabiega o sprowadzenie go do kraju. Tego rodzaju działania skrytykował poseł Lewicy Maciej Gdula. „Odłączenie od aparatury to jest pozwolenie, żeby naturalne procesy się zadziały” – stwierdził w programie „Strefa Starcia”. Prowadzący zwrócił uwagę, że internauci działania szpitala, który skazuje pacjenta na śmierć głodową porównują do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zagładzano więźniów. „To sztuczne podtrzymywanie. Jeżeli to rzecz naturalna, to postawmy jedzenie obok jego łóżka. Zobaczymy, czy będzie w stanie zjeść. To jest zatrzymanie aparatury podtrzymującej życie” – przekonywał Gdula, wywołując oburzenie pozostałych uczestników programu.Parlamentarzysta do tej pory nie przeprosił. Na Twitterze tłumaczył tylko, że komentując, miał na myśli zestawianie sytuacji z Wielkiej Brytanii z Auschwitz.

Zobacz także: Posłanka SLD chce legalizacji eutanazji w Polsce. „»Nie« dla cywilizacji śmierci” [WIDEO]

Joanna Senyszyn z SLD: Niestety w Wielkiej Brytanii nie ma eutanazji


– Każdy tak komentuje, jak to widzi. Uważam, że lekarze już dostatecznie się w tej sprawie wypowiedzieli na podstawie medycznej. Gdyby była w Wielkiej Brytanii eutanazja, to wtedy nie byłoby tego moralnego dylematu, ponieważ rzeczywiście śmierć głodowa może wydawać się przerażająca, natomiast eutanazja to śmierć bezbolesna, w jednej chwili. Niestety takiego prawa w Wielkiej Brytanii nie ma. To się nazywa uporczywą terapią i na przykład Jan Paweł II pod koniec swojego życia nie życzył sobie takiej terapii – broniła klubowego kolegi posłanka Lewicy Joanna Senyszyn. „A gdyby szanowna Mamusia Pana Gduli postawiła buteleczkę z mleczkiem koło łóżeczka, kiedy Pan Gdula był jeszcze niemowlakiem?” – spytał retorycznie jeden z internautów. Senyszyn podstaw do takich porównań jednak nie dostrzegła. – To jest absolutnie nieporównywalne, ponieważ dzieci do pewnego wieku są całkowicie zdane na rodziców. Muszą być karmione, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być wobec nich wykonywane. To się jednak robi ze świadomością, że ten etap minie – argumentowała.

Adam Andruszkiewicz z PiS: Pan Gdula powinien udać się do specjalisty, na przykład psychologa


– Nie życzyłbym nigdy panu Gduli, żeby przeżył jakiś wypadek w swoim życiu. Życzę mu zdrowia przez całe życie. Wyobraźmy sobie, że kiedyś coś stałoby mu się i miałby ograniczone możliwości zdrowotne. Ktoś przyszedłby i powiedział, że jeśli pan Gdula teraz wstanie i poskacze, to znaczy, że można się nim opiekować. Jeśli nie, to nie ma to sensu. Pan Gdula powinien zastanowić się, co mówi. Opowiada strasznie głupie rzeczy, które zupełnie nie licują z godnością parlamentarzysty Rzeczypospolitej Polskiej. Wydaje się, że pan Gdula ma sam jakieś problemy zdrowotne i powinien wybrać się do specjalisty. Na przykład do psychologa, bo jeśli ktoś opowiada takie rzeczy, to chyba trzeba mu pomóc specjalistyczną poradą – przekonywał Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Maciej Gdula o Polaku w śpiączce: Postawmy jedzenie obok i zobaczmy, czy zje

To jest sztuczne podtrzymywanie, jeżeli to jest sytuacja naturalna, to postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść –...

zobacz więcej

Mirosław Suchoń z KO: Zamiast powiedzieć takie słowa, lepiej milczeć


– Czasem jeżeli człowiek ma powiedzieć takie słowa, to lepiej żeby milczał. Jednak każda wypowiedź, niezależnie od tego, w jaki sposób ludzie oceniają to polityczne zaangażowanie PiS w tej sprawie, to każda wypowiedź powinna być nacechowana szacunkiem dla człowieka, jego życia, bo to wielkie sacrum. Z jednej strony mamy tę wypowiedź nieszczęsną, a z drugiej strony politycy PiS wykorzystują tę sytuację. Ani do jednego, ani do drugiego nie powinno dochodzić – skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Zobacz także: Hiszpanie przeciw eutanazji. Podjęli post i modlitwę

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Fatalne słowa mojego kolegi z Lewicy


– To są fatalne słowa mojego kolegi z Lewicy. Bardzo mi przykro, że padły. Myślę, że nigdy paść nie powinny. Też należy zauważyć jednak drugą stronę. Cała ścieżka prawna, łącznie z odwoływaniem się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka była podejmowana. Ta sprawa przeszła całą drogę. Dla mnie najstraszniejsze jest to, że nikt nie wie, czego chce ten człowiek, który jest odłączany od aparatury– mówiła Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni.

Robert Telus z PiS: Słowa Gduli to wielki krok w kierunku eutanazji


– To jest skandal i to jest wielki krok w całej dyskusji o aborcji, zabijaniu dzieci nienarodzonych i eutanazji. Wielki krok, bo poseł Gdula ludzi żyjących i nieżyjących uzależnia od tego, czy ktoś się sam wyżywi. Ktoś, kto się sam wyżywi może żyć, a jak kogoś trzeba wyżywić, to niech umiera. Tak dokładnie powiedział. Jeżeli sobie poradzi sam, to niech żyje. Jeżeli sobie nie poradzi sam, to niech umiera, eutanazja. To jest skandal, który pokazuje kierunki lewicy europejskiej, światowej i także lewicy polskiej – przekonywał poseł PiS Robert Telus.

źródło:
Zobacz więcej