RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czym różni się Polska 2050 od PO? „Oni byli za demontażem państwa, my nie” [WIDEO]

Poseł KO Robert Kropiwnicki twierdzi, że PO i Polskę 2050 różnią tylko ludzie. Politycy PiS-u przekonują, że jedynie liderzy. – Można łatwo znaleźć różnicę w kwestiach klimatycznych, które nie zawsze PO popierała na przykład w PE. Różnice są też w kwestii podejścia do państwa, które PO w czasie swoich rządów traktowała neoliberalnie. Była za zawężeniem instytucji wszelkiego rodzaju, za demontażem państwa po to, żeby wolny rynek przejął tę rolę. My uważamy, że dobrze zorganizowane instytucje są podstawą dobrze funkcjonującego państwa – powiedziała Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni.

Wystąpienie Hołowni wzorowane na wójcie Wilkowyj? Andruszkiewicz publikuje nagranie

W jednym z odcinków serialu „Ranczo” wójt Wilkowyj stosował typową PR-ową zagrywkę. „Wiemy, jak to zrobić” – powtarzał jak mantrę, opowiadając...

zobacz więcej

Robert Kropiwnicki z KO: Nie widzę różnic poza tym, że są inni ludzie


W programie „Woronicza 17” poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki komentował transfer Joanny Muchy z Platformy Obywatelskiej do Polski 2050 Szymona Hołowni. „Joanna Mucha pozostaje w obozie demokratycznym. Przechodzi do zaprzyjaźnionej formacji. To nie jest jakieś nieszczęście. Przypuszczam, że ona również wie, że musimy budować wspólny blok” – tłumaczył Kropiwnicki. Był pytany też o różnice między PO i Polską 2050. „Ja nie widzę wielkich różnic programowych oprócz tego, że są inni ludzie. Po prostu to bardziej kwestia osobowościowa niż programowa” – stwierdził Kropiwnicki. Sęk w tym, że przynajmniej kilka osób z otoczenia Hołowni było blisko związanych z PO. To na przykład zaangażowany w kampanię byłego showmana TVN Jacek Cichowski, który pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska. W tym samym rządzie ministrem sportu była Mucha, wieloletnia posłanka PO, która w tej partii działała przez 18 lat. Wiceszefem Polski 2050 jest też Jacek Kozłowski, w latach 2007-2015 wojewoda mazowiecki.

Zobacz także: Szymon Hołownia ogłosił plan zmian po rządach PiS. „Idzie drogą Ryszarda Petru” [WIDEO]

Robert Telus z PiS: Nie wiem, czy różnią się ludźmi, prędzej liderem


– Nawet nie wiem, czy się różnią ludźmi. Może się różnią tylko liderem. U Szymona Hołowni wiadomo, że to on jest liderem. Po stronie PO nie wiadomo, kto jest liderem. Jeśli chodzi o ludzi, to są ci sami ludzie. Ludzie z tego samego środowiska. Wielkich różnic nie widzę poza taką, że ruch Hołowni nie ma jeszcze klubu. Jeżeli chodzi o poglądy, cele i światopogląd, to mamy takie samo ugrupowanie co PO – skomentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Mirosław Suchoń z KO: Ludzie to podstawowa różnica


Czym różnią się Koalicja Obywatelska i Polska 2050? – Oczywiście ludzie to podstawowa różnica. Dzisiaj kwestią łączącą wszystkie partie opozycyjne jest to, że trzeba będzie posprzątać po rządach Prawa i Sprawiedliwości. Skończyć z chaosem, bałaganem w państwie. Myślę, że w tym punkcie widzenia wszyscy są podobni – odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. W ugrupowaniu Hołowni udzielają się m.in. Jacek Cichocki, Jacek Kozłowski i Joanna Mucha. Czy rzeczywiście ludzie je odróżniają od PO? – To są jednak inne osoby niż te, które funkcjonują w innych partiach. Nie ma unii personalnej. W związku z tym jest inny projekt, każdy działa na swój rachunek. Myślę, że te osoby różnią poszczególne formacje – wyjaśniał Suchoń.

Działacze opuszczają Hołownię. Jest oświadczenie ruchu Polska 2050

Lokalni działacze Polski 2050 nagrali film skierowany do Szymona Hołowni, w którym poinformowali w weekend o swoim odejściu ze struktur. „Z...

zobacz więcej

Adam Andruszkiewicz z PiS: Partyjne doły zawiodły się na Hołowni


Media informują o niezadowoleniu w partyjnych dołach Polski 2050. Działacze ze Śląska odeszli z powodu konfliktu z zarządem, zamieszczając w internecie filmik z żalami do liderów ugrupowania. Po informacji o transferze Muchy, rezygnację złożył szef lubelskich struktur partii Hołowni. – Te doły partyjne zawiodły się na Szymonie Hołowni. Podejrzewam, że pan Hołownia obiecywał im, że będzie tworzył nową jakość, ruch obywatelski, w którym miejsce będzie przede wszystkim dla nich, czyli liderów społecznych. Do ugrupowania dołączyła jednak twarz rządu Donalda Tuska, czyli Joanna Mucha. Ludzie, którzy udzielają się w Polsce 2050, domyślają się, że miejsca dla nich dobrego nie będzie. Muszą się pożegnać choćby z „jedynkami” na listach wyborczych. Będą musieli ciężko pracować przez 3 lata, a w 2023 roku dowiedzą się, że „jedynką” jest pani Mucha, która jako minister Tuska biegała wokół Stadionu Narodowego, a dzisiaj dostaje dobre miejsce na liście Hołowni – mówił Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Zobacz także: Szef lubelskich struktur Stowarzyszenia Polska 2050 złożył rezygnację

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Hołownia nie dzwoni rano do Tuska


– Mamy 24 tysiące działających z nami osób, które są naszymi sympatykami, wolontariuszami. Osób, które zapisały się do stowarzyszenia, które niedawno powstało i jest długa procedura, jest już ponad tysiąc. To jest taka skala, w której nie ma mowy, żeby jakieś konflikty się nie pojawiały – tłumaczyła posłanka Gill-Piątek. Były minister rolnictwa w rządzie PO-PSL Marek Sawicki postawił niedawno taką tezę, że Donald Tusk celowo dzieli PO, żeby potem zjednoczyć opozycję. Czy można w taki sposób tłumaczyć transfery z PO do Polski 2050? – Ja wręcz dostaję takie pytania, czy Szymon Hołownia dzwoni codziennie do Tuska rano. Nie, nie dzwoni do Tuska ani Tusk do niego. My tworzymy projekt samodzielnie na podstawie własnych obserwacji – zapewniła Gill-Piątek.

Joanna Senyszyn z SLD: Zadaniem Hołowni jest odebranie wyborców PiS, bo PO nie ma takich zdolności


– Rzeczywiście programowo Polska 2050 i PO się nie różnią. Obydwa ugrupowania miotają się między konserwatyzmem i lewicowością, nowoczesnością, między prospołecznymi rozwiązaniami i liberalnymi. Jest to raczej projekt, który miał na celu odciągnąć część wyborców od PiS-u. Platforma takich zdolności nie ma i w wypadku połączenia tę zdolność jedno, wspólne ugrupowanie straci. Jeśli chodzi o różnice między Hołownią i PO, to na razie u Hołowni nie toczy się walka o władzę, a w PO toczy się cały czas – argumentowała posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Platforma 2.0 bez Budki i Schetyny


– To jest Platforma 2.0. Lifting wizerunkowy lidera. To nie Borys Budka czy Grzegorz Schetyna, tylko Szymon Hołownia. Struktura też jest odwołująca się do tradycji PO, gdzie był sekretarz generalny i przewodniczący. Tam też jest tak samo. Takim swoistym sekretarzem generalnym, nadprezesem Polski 2050 jest Michał Kobosko i on jest de facto szefem tego przedsięwzięcia. Twarzą, liderem, który ma przyciągnąć wyborców jest Szymon Hołownia, który poszedł w ślady Janusza Palikota i stwierdził, że jak założy okulary, to będzie mądrzejszy – ironizował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej