RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy kupiły nowe lekarstwo na COVID-19

Ile kosztuje jedna dawka? (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)
Ile kosztuje jedna dawka? (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)

Niemcy zakupiły nowe lekarstwo przeciw koronawirusowi. Jest oparte na zasadzie działania przeciwciał. Do Niemiec trafi 200 tys. dawek tego medykamentu.

Koronawirus w Niemczech. Pacjent zmarł po reinfekcji

W Niemczech zmarł 72-letni pacjent, który po raz drugi zaraził się koronawirusem. Jak wyjaśnia immunolog, takie „powtórne infekcje tym samym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

O sprawie poinformował niemiecki tabloid „Bild am Sonntag". Gazeta pisze, że lekarstwo dotrze do Niemiec w przyszłym tygodniu. „W Niemczech, jako pierwszym kraju UE, zostanie zastosowane lekarstwo oparte na bazie przeciwciał monoklonalnych. Lekarstwo to działa jak bierna odporność swoista. Podanie przeciwciał we wczesnej fazie choroby może pomóc pacjentom z grupy ryzyka uniknąć jej ciężkiego przebiegu” – pisze gazeta dodając, że w ten sposób leczono byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Lek kosztuje dwa tysiące euro


„Bild am Sonntag" twierdzi, że władze zakupiły 200 tys. dawek leku za kwotę 400 mln euro; jedna dawka kosztuje więc dwa tysiące euro. Leczenie z użyciem tego preparatu ma najpierw zostać zastosowane w klinikach uniwersyteckich.

Deutsche Welle podało, że w przypadku tego leku, opracowanego przez amerykańską firmę Regeneron, „czynnikiem aktywnym miksu jest kombinacja dwóch specjalnie opracowanych przeciwciał, które łączą się z białkiem S koronawirusa i deformują jego strukturę. W ten sposób można uniknąć zaatakowania przez koronawirus komórek człowieka i zastopować mnożenie się wirusa”. Lek ten ma też zapobiegać powstawaniu nowych mutacji wirusa.

„Katastrofa stulecia”. Merkel podała, kiedy będą mogli zaszczepić się wszyscy Niemcy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała pandemię koronawirusa „katastrofą stulecia”. Jednocześnie szefowa rządu zapewniła, że szczepionka na...

zobacz więcej

Jak podał w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha, liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Niemczech zwiększyła się o 217 i wyniosła 52 087. Zarejestrowano też 6 729 nowych zachorowań co zwiększyło ich łączną liczbę do 2 141 665.

Niemiecki lockdown i twarde restrykcje


Wobec utrzymującego się wysokiego poziomu zakażeń i zgonów kanclerz Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych podjęli decyzję o przedłużeniu do 14 lutego obowiązującego obecnie twardego lockdownu i wprowadzeniu nowych ograniczeń.

Zamknięte pozostaną m.in. szkoły i przedszkola, restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część placówek handlu detalicznego, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Merkel ostrzegła, że wobec ryzyka rozprzestrzeniania się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami UE.

źródło:
Zobacz więcej