RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepienia poza kolejnością. Dowódca hiszpańskiej armii podał się do dymisji

Gen. Miguel Angel Villarroya też przyjął szczepionkę poza kolejnością (fot. PAP/EPA/Fernando Alvarado)
Gen. Miguel Angel Villarroya też przyjął szczepionkę poza kolejnością (fot. PAP/EPA/Fernando Alvarado)

Dowódca sił zbrojnych Hiszpanii, generał Miguel Angel Villarroya podał się do dymisji. Jego decyzja ma związek z ujawnionym przez media skandalem dotyczącym udziału wysokich rangą oficerów w szczepieniach przeciwko COVID-19 poza kolejnością. Jednym z zaszczepionych był właśnie Villarroya.

Kraków: Szczepienia poza kolejnością w DPS. Dyrektor rezygnuje z pracy

W krakowskim Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej miały zostać zaszczepione poza kolejnością cztery osoby. Wcześniej portal LoveKraków.pl...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podanie się do dymisji szefa armii miało miejsce 24 godziny po skierowaniu do niego przez minister obrony Margaritę Robles prośby o wyjaśnienia w sprawie szczepień. W piątkowym dokumencie szefowa resortu napisała, że oczekuje przedstawienia powodów, dla których gen. Villarroya naruszył przepisy dotyczące szczepień poszczególnych grup obywateli.

Podaję się do dymisji, aby nie narażać na szkodę wizerunku dowództwa armii” – napisał generał Miguel Angel Villarroya w piśmie do minister Robles, do którego dotarła rozgłośnia Cadena Ser.

Nadużycie stanowiska


Pomimo podania się do dymisji, dowódca generalny sił zbrojnych Hiszpanii podkreślił, że „ma czyste sumienie”. „Nigdy nie miałem zamiaru nadużywać zajmowanego stanowiska” – zaznaczył gen. Villarroya.

W sobotę przed południem szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska zdymisjonował komendanta żandarmerii, który również wchodził w skład grupy wysokich rangą oficerów, którzy w ostatnich dniach poddali się szczepieniu przeciw COVID-19 poza kolejnością. Tymczasem, jak potwierdził w sobotę dziennik „El Mundo”, w szpitalu wojskowym w Madrycie zabrakło szczepionek dla ponad 100 pracowników personelu medycznego. Niedobór, jak wskazuje gazeta, to właśnie efekt szczepień, którym poza kolejnością poddały się nieuprawnione osoby, w tym oficerowie.

Sygnalizowane w wielu regionach Hiszpanii przypadki nadużyć podczas szczepień dotyczą również kilkuset urzędników szczebla regionalnego i gminnego, a także członków ich rodzin.

Czytaj więcej: Miller atakuje rząd za „chaos” kolejkowy, sam już się zaszczepił. Poza kolejnością

źródło:

Zobacz więcej