RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert: 50 tys. zmarłych to cena, jaką zapłaciliśmy w kraju za koronawirusa

– Nie jest dobrze – zaznaczył ekspert (fot. O.Marques/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
– Nie jest dobrze – zaznaczył ekspert (fot. O.Marques/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Od marca do listopada 2020 r. zmarło w Polsce 50 tys. osób więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku. To cena, którą na razie zapłaciliśmy za koronawirusa – powiedział PAP dr hab. Ernest Kuchar. Wskazał, że to kolejny argument za jak najszybszym przeprowadzeniem szczepień.

Dworczyk: Do tej pory wykonano w Polsce ponad 600 tys. szczepień

Do tej pory wykonano w Polsce 603 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów szczepień, to ponad 789 tys., a stany w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Liczba zgonów związanych z COVID-19 nie koresponduje obecnie z liczbą zakażeń. Liczba zakażeń jest wyraźnie mniejsza niż wcześniej – powiedział specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

Wskazał, że liczba zgonów jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do liczby zachorowań, co według niego świadczy o niedoszacowaniu liczby zakażeń, ale też o tym, że najprawdopodobniej liczba zakażeń obecnie spada, a zmniejszenie liczby zgonów będzie widoczne później. Lekarz podkreślił też, że trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na obserwacje długoterminowych trendów, jeśli chodzi o liczbę zgonów.

Czytaj także --> Kraków: Szczepienia poza kolejnością w DPS. Dyrektor rezygnuje z pracy

– Nie jest dobrze – zaznaczył. – Od marca do listopada zmarło w Polsce 50 tys. osób więcej niż w takim samym okresie w poprzednim roku. To cena, którą na razie zapłaciliśmy za koronawirusa – powiedział. Podkreślił, że to zasadniczy argument przemawiający za tym, aby jak najszybciej przeprowadzić szczepienia.

– Mam nadzieję, że te 50 tys. osób, które oddały życie dodatkowo, czyli z powodu pandemii, jest argumentem za tym, aby problem rozwiązać, a nie tylko go monitorować – zaznaczył Kuchar.

źródło:

Zobacz więcej