RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Bodnar promuje lewicową agendę ideologiczną. Czas z tym skończyć”

Adam Bodnar promuje pewną lewicową agendę ideologiczną, przedstawiając ją jako element praw człowieka, których on broni, pora z tym skończyć – powiedział w programie „#Jedziemy” Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Zaapelował do „konserwatywnych senatorów spoza PiS”, by poparli Piotra Wawrzyka na RPO.

Rada Gospodarcza przy marszałku Grodzkim. RPO zaniepokojony o udział kobiet

Z zaniepokojeniem przyjąłem wiadomość o braku reprezentacji kobiet w powołanej przez marszałka Senatu Radzie Gospodarczej, czyli zespole doradców...

zobacz więcej

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór ten, zgodnie z przepisami, musi jeszcze zaakceptować Senat. Za kandydaturą Wawrzyka głosowało 233 posłów (przy wymaganej większości bezwzględnej 227), przeciw było 219, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czwartkowe głosowanie w Sejmie było już trzecią próbą wyboru nowego RPO. Posłowie głosowali tym razem nad trzema kandydaturami – wysuniętym przez PSL i Konfederację Robertem Gwiazdowskim, zgłoszoną przez KO i Lewicę mec. Zuzanną Rudzińską-Bluszcz oraz zgłoszonym przez PiS wiceministrem spraw zagranicznych Piotrem Wawrzykiem.

O decyzji Sejmu mówił w TVP Info Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. – Prof. Wawrzyk, który został wybrany przez Sejm, mam nadzieję, że uzyska poparcie również w Senacie, ale to wymaga jednego lub dwóch głosów senatorów spoza PiS – powiedział.

„Polacy zasługują na kogoś lepszego niż Bodnar”


Jak dodał, „staramy się przekonać” do poparcia tego kandydata na RPO. – Polacy zasługują na to, żeby mieć Rzecznika Praw Obywatelskich wybranego na nową kadencję i znacznie lepszego niż pan Adam Bondar, którego oceniam zdecydowanie negatywnie – mówił.

Przedłużenie kadencji Bodnara a Konstytucja. TK ponownie przesunął termin rozprawy

Trybunał Konstytucyjny na 11 lutego wyznaczył nowy termin rozprawy ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po...

zobacz więcej

– Uważam, że Bodnar promuje lewicową agendę ideologiczną, przedstawiając ją jako element praw człowieka , których on broni; pora z tym skończyć – wyjaśnił Horała.

Zaapelował do senatorów, „którzy określają swój pogląd jako konserwatywny”, by poparli Wawrzyka.

Apeluję, by odejść od kalkulacji czysto politycznej , prof. Wawrzyk będzie Rzecznikiem bezpartyjnym, ale jest obecnie członkiem rządu. Opozycja z tego czyni zarzut, że posła nie można wybierać na RPO, ale mieliśmy mnóstwo przykładów europejskich podobnych stanowisk. Ta sama opozycja Krzysztofa Kwiatkowskiego wybrała na szefa NIK – przypomniał.

Pięcioletnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła we wrześniu, ale – zgodnie z ustawą o RPO – nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

źródło:
Zobacz więcej