
Udział e-zakupów u sprzedawców z Unii Europejskiej spadł na początku pandemii do 9 proc., a spoza UE do 7 proc. – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów przyczyniła się do tego m.in. zmiana preferencji najzamożniejszych Polaków.
Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest wśród krajów z najmniejszym deficytem w UE – wskazał główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz...
zobacz więcej
Analitycy PIE zawrócili uwagę, że z powodu pandemii ostatnie miesiące były bezprecedensowe dla rynku e-commerce – wiosną 2020 r. zaobserwowano dynamiczny wzrost zakupów online , by w późniejszym okresie skłonność do kupowania przez internet wróciła do poziomów sprzed pandemii.
Eksperci podkreślili w „Tygodniku Gospodarczym PIE”, że w ostatnich 10 latach popularność zyskały zakupy internetowe od zagranicznych sprzedawców.
Wciąż chętnie kupujemy w Polsce
„Podczas gdy w 2010 r. 8 proc. osób zamawiających online dokonywało zakupów od sprzedawców z innych niż Polska krajów UE oraz 3 proc. z krajów spoza UE , w 2019 r. odsetki te wynosiły odpowiednio 12 proc. i 8 proc.”.
Gatta na skraju bankructwa. Jeden z największych polskich producentów rajstop, bielizny i odzieży wystąpił o postępowanie sanacyjne do sądu. Firma...
zobacz więcej
Dodali, że na przełomie I i II kwartału 2020 r. tendencja ta wyhamowała.
„Udział zakupów internetowych dokonywanych u sprzedawców z krajów UE spadł do 9 proc. oraz nieznacznie u sprzedawców spoza UE – do 7 proc.” – wskazali.
W ich ocenie „do spadków tych przyczyniła się w dużej mierze zmiana preferencji najzamożniejszych Polaków”. Dotąd osoby z tej grupy dochodowej o wiele chętniej robili e-zakupy u sprzedawców zagranicznych niż mniej zamożni mieszkańcy Polski – zaznaczyli analitycy.