RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Niemczech. Pacjent zmarł po reinfekcji

Mężczyzna po raz pierwszy zaraził się koronawirusem w kwietniu 2020 roku (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Mężczyzna po raz pierwszy zaraził się koronawirusem w kwietniu 2020 roku (fot. Sean Gallup/Getty Images)

W Niemczech zmarł 72-letni pacjent, który po raz drugi zaraził się koronawirusem. Jak wyjaśnia immunolog, takie „powtórne infekcje tym samym patogenem, są rzadkie, ale niewykluczone”.

„Liczba zgonów i zakażeń może powoli maleć”. Ekspert jednak ostrzega rodziców

Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to możemy spodziewać się nieco zniżkowej tendencji liczby zgonów i zakażeń koronawirusem, ale będzie to...

zobacz więcej

Zmarły pacjent pochodził ze Schwarzwaldu. Mężczyzna po raz pierwszy zaraził się koronawirusem w kwietniu 2020 roku. Pod koniec grudnia 2020 roku mężczyzna ponownie się zaraził, co stwierdzono na początku stycznia.

– To był wyjątkowy przypadek, po którym nie trzeba bić na alarm – zaznaczył Carsten Watzl, sekretarz generalny Niemieckiego Towarzystwa Immunologicznego w rozmowie z agencją prasową DPA.

– Reinfekcje, czyli powtórne infekcje tym samym patogenem, są rzadkie, ale niewykluczone. Znane są przypadki, kiedy zarażeni pacjenci przy pierwszej infekcji nie zawsze nabywają odpowiedniej odporności i mogą się ponownie zarazić – wyjaśnił immunolog z Instytutu Leibniza na Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie.

Z kolei jak podaje krajowy urząd zdrowia Badenii-Wirtembergii, był to pierwszy taki przypadek na południowym zachodzie Niemiec, a być może nawet w całym kraju.

– Szansa, że ​​dana osoba zarazi się koronawirusem po raz drugi, była jak dotąd bardzo niska – zaznacza Stefan Brockmann, kierujący w LGA wydziałem ochrony zdrowia i epidemiologii. Prawdopodobnie zmarły 72-latek miał choroby współistniejące.

Czytaj także: „Katastrofa stulecia”. Merkel podała, kiedy będą mogli zaszczepić się wszyscy Niemcy

źródło:
Zobacz więcej