RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVN sprostował fake newsa. Po przegranym procesie

Chodziło o rzekomą słabą promocję Olgi Tokarczuk przez Instytut Książki (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Chodziło o rzekomą słabą promocję Olgi Tokarczuk przez Instytut Książki (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Na Targach Książki we Frankfurcie Instytut Książki promował noblistkę, Olgę Tokarczuk, małą ulotką – wynikało z materiału autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, wyemitowanego 19 października 2019 r. w „Faktach” TVN. W rzeczywistości autorce poświęcono całą odrębną przestrzeń wystawienniczą. 21 stycznia 2021 r. TVN zamieścił sprostowanie. To efekt przegranego procesu z Instytutem Książki.

Sąd Apelacyjny w Warszawie 11 grudnia 2020 r. nakazał stacji TVN opublikowanie sprostowania nieprawdziwych i nieścisłych informacji w materiale autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z głównego wydania „Faktów” z 19 października 2019.

„Sprostowanie. W materiale autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej wyemitowanym na antenie TVN w dniu 19 października 2019 r. podczas wydania serwisu informacyjnego »Fakty« rozpoczynającego się o godz. 19, autorka materiału zamieściła dotyczące Instytutu Książki nieprawdziwe i nieścisłe informacje, tj.: nieprawdą jest, że na Targach Książki we Frankfurcie promowaliśmy Olgę Tokarczuk małą ulotką. Noblistce poświęcona została osobna przestrzeń wystawiennicza wraz z m.in. prezentacją na ekranie oraz ekspozycją tłumaczeń jej dzieł. W imieniu Instytut Książki – Dyrektor Dariusz Jaworski”. Instytut Książki skierował sprawę do sądu, ponieważ bezskutecznie wzywał nadawcę do sprostowania. Już w lipcu Sąd Okręgowy w Warszawie podzielił stanowisko IK i wydał wyrok nakazujący opublikowanie sprostowania o treści i w sposób wskazany w pozwie. Pozwany odwołał się od wyroku. Zobacz także: Jak Instytut Książki wspierał publikacje Olgi Tokarczuk. Podano kwoty

źródło:
Zobacz więcej