RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

2021 ustanowiony Rokiem Grupy Ładosia. Posłowie niemal jednomyślni

Posłowie byli niemal jednomyślni (fot. PAP/Radek Pietruszka/NAC)
Posłowie byli niemal jednomyślni (fot. PAP/Radek Pietruszka/NAC)

Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia – dla upamiętnienia skuteczności i poświęcenia polskich dyplomatów oraz ich żydowskich i polskich współpracowników, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów przed Zagładą. Pomocą objęto do 10 tys. osób – podkreślono w uchwale.

Ukazała się Lista Ładosia – spis Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów

Imienny spis ponad 3,2 tys. Żydów liczy Lista Ładosia – dane zidentyfikowanych posiadaczy paszportów latynoamerykańskich, za pomocą których polscy...

zobacz więcej

Uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Grupy Ładosia posłowie przyjęli w czwartek prawie jednomyślnie; podczas głosowania opowiedziało się za nią 446 posłów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Grupa Ładosia to nieformalna grupa polskich dyplomatów z poselstwa RP w Bernie oraz przedstawicieli organizacji żydowskich, którzy w okresie II wojny światowej współdziałali pod kierownictwem posła RP w Szwajcarii Aleksandra Ładosia w celu ratowania europejskich Żydów.

Co najmniej od początku 1941 r. aż do końca 1943 r. członkowie grupy nielegalnie kupowali, sporządzali i dostarczali osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa czterech państw Ameryki Południowej i Środkowej: Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru, które co do zasady chroniły ich właścicieli przed wywózką do obozów śmierci na terenach okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką.

Według różnych szacunków grupa Ładosia wystawiła ok. 4-5 tys. takich dokumentów, a akcja paszportowa mogła objąć nawet do 10 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej