RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozliczenie podatku PIT. Dla kogo ulga na dziecko?

Wysokość tzw. ulgi prorodzinnej zależy od liczby potomstwa (fot. Shutterstock/Marat_Yakhin)
Wysokość tzw. ulgi prorodzinnej zależy od liczby potomstwa (fot. Shutterstock/Marat_Yakhin)

Podczas tegorocznego rozliczania podatku PIT warto zwrócić uwagę na obowiązujący limit dochodu podatkowego za 2020 oraz na ograniczenie dot. dochodów dziecka – zauważa portal bankier.pl. Dla kogo ulga na dziecko? Otóż nie dla wszystkich.

Mija ustawowy termin rozliczeń z fiskusem. Ale nie trzeba się spieszyć

Ministerstwo finansów przypomina, że choć o północy minie ustawowy termin rozliczenia się z fiskusem, w tym roku podatnicy nie muszą się spieszyć....

zobacz więcej

Jak zaznacza bankier.pl, ulga prorodzinna  przysługuje na dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, na uczących się do 25. roku życia, a także na dzieci z niepełnosprawnościami bez względu na wiek. Kiedy rodzice tracą możliwość odliczenia podatku? Gdy w danym roku dziecko otrzymało ponad 3089 zł.

O czym należy pamiętać przy wypełnianiu podatku PIT za 2020 r.?


Warto wziąć pod uwagę właśnie ulgę na dziecko. Wysokość tzw. ulgi prorodzinnej zależy od liczby potomstwa. Ile można otrzymać w ciągu roku? Na pierwsze i drugie dziecko – 1112,04 zł ulgi, na trzecie – 2000,04 zł ulgi, a na czwarte i każde kolejne dziecko – 2,7 tys. zł.

Komu przysługuje ulga na dziecko?


Ulga prorodzinna przysługuje małżonkom, którzy nie przekroczyli razem dochodu podatkowego o wartości 112 tys. zł. Ich miesięczny dochód, który – po odliczeniu składek ZUS – uprawnia ich do ulgi na dzieci, nie może być wyższy niż 9 333,33 zł – podkreśla serwis finansowo-biznesowy.

W przypadku wspólnego rozliczania podatku PIT, małżonkowie wpisują łączną ulgę na dziecko. Jeśli jednak mają osobne rozliczenie, to – jak podaje portal – „w formularzu można wpisać po połowie przysługującego odliczenia lub ustawić procentowo”. Dla przykładu jeden z rodziców może wpisać 70 proc., a drugi rodzic 30 proc.

Ulga termomodernizacyjna w PIT. Odliczyć można ponad 50 tys. zł

Przy tegorocznym rozliczeniu PIT pojawia się nowa ulga, jaką będzie można odliczyć od dochodu. Ulga zwana termomodernizacyjną będzie przysługiwać...

zobacz więcej

Limit w uldze na pierwsze dziecko dotyczy też wdowców, rozwiedzionych, samotnych i tych, którzy wzięli ślub w zeszłym roku roku. Na jaką kwotę można liczyć w takich przypadkach? Jeśli dochód podatkowy nie był łącznie wyższy niż 56 tys. zł w roku, to można się spodziewać 1112,04 zł ulgi.

Jak się rozliczyć, jeśli dziecko urodziło się w 2020 ro.?


Portal bankier.pl zaznacza, że rodzice dzieci, które urodziły się w 2020 r., są zobowiązani do samodzielnego wprowadzenia ulgi poprzez platformę „Twój e-PIT”. W takim przypadku ulga prorodzinna nie zostanie automatycznie zarejestrowana. „Przed potwierdzeniem formularza należy wpisać odpowiednią kwotę lub rozliczyć podatek samodzielnie” – przypomniano.

źródło:
Zobacz więcej