RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwszy na świecie przeszczep ramion i stawów barkowych

Pierwsze badania wskazują na brak reakcji odrzucenia przeszczepu (fot. Shutterstock/MAD.vertise)
Pierwsze badania wskazują na brak reakcji odrzucenia przeszczepu (fot. Shutterstock/MAD.vertise)

We Francji przeprowadzono pierwszą na świecie operację przeszczepu ramion i stawów barkowych. Operację wykonał zespół chirurgów w szpitalu Herriota w Lyonie. Zabieg trwał ponad 15 godzin. Jak zapewniają lekarze, stan pacjenta jest stabilny.

W Polsce przeprowadzono udany przeszczep płuc u chorego na COVID-19

W Zabrzu przeprowadzono udany przeszczep płuc u pacjenta chorego na COVID-19. Operacja przeprowadzona w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to...

zobacz więcej

48-letni Guomundur Felix Gretarsson stał się pierwszym na świecie pacjentem, który przeszedł operację przeszczepu obu ramion i stawów barkowych. Mężczyzna przebywa teraz na oddziale intensywnej terapii, ale jego stan jest stabilny – zapewniają lekarze. Pierwsze badanie wskazują na brak reakcji odrzucenia przeszczepu. 

Operacja odbyła się tydzień temu. Pobrane od zmarłego dawcy ramiona oraz stawy zostały pomyślnie przeszczepione. W zabiegu uczestniczyli lekarze z sześciu pobliskich szpitali, pod nadzorem profesora Jean-Michela Dubernarda, wybitnego specjalisty w tej dziedzinie. W 1998 roku przeprowadził on pierwszą na świecie operację przeszczepu dłoni.

Kilka lat temu z francuskim profesorem skontaktował się islandzki pacjent, który w wieku 26 lat stracił oba ramiona wskutek porażenia elektrycznego. Zespół chirurgów z Lyonu zaproponował mu przeszczep. Islandczyk przeprowadził się do Francji w 2017 roku, oczekując na operację.

Mężczyznę czeka teraz długoletnia rehabilitacja.

źródło:
Zobacz więcej