RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionki spoza puli UE? „Niemcy nie mogą czuć się jak rasa panów” [WIDEO]

Polski rząd rozważa zakup szczepionek przeciwko koronawirusowi poza umową wewnątrz Unii Europejskiej. Wcześniej uczyniły tak Niemcy, łamiąc tym samym unijne porozumienie. – Sytuacja jest dynamiczna. Musimy zobaczyć, jakie działania podejmie chociażby Komisja Europejska wobec Niemiec. UE to nie „Folwark zwierzęcy” Orwella, gdzie jedne zwierzęta są równe, a inne równiejsze. Niemcy nie mogą się tutaj wywyższać i zachowywać jak „rasa panów”, odwołując się do ich haniebnej przeszłości – powiedział tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Szczepienia w Niemczech. Odwołane wizyty, zdezorientowani pacjenci

Przeciążone systemy, odwołane wizyty, zdezorientowani pacjenci. Oprócz zmniejszonej dostępności szczepionki, katastrofa związana z rejestracją...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Tomasz Rzymkowski z PiS: Komisja Europejska powinna wyciągnąć wnioski


Komisja Europejska musi wyciągnąć z zachowania Niemiec wnioski. Albo jest solidarność europejska i kupujemy wszyscy w ramach mechanizmu zaproponowanego przez Komisję Europejską, gdzie KE w imieniu 27 państw negocjuje i kupuje te szczepionki, albo „każdy sobie rzepkę skrobie” i będziemy kupować tak jak Izrael czy Wielka Brytania, kierując się wyłącznie relacjami bilateralnymi między państwem narodowym a producentem szczepionek– dodał poseł Rzymkowski. Wcześniej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk nie wykluczył, że Polska pozyska alternatywne wobec UE źródło szczepionek. „Analizujemy w tej chwili wszystkie możliwości pozyskania szczepionek. Zasadniczą sprawą jest bezpieczeństwo Polaków, cena nigdy nie odgrywała roli – stwierdził w programie „#Jedziemy” minister Dworczyk.

Zobacz także: Niemcy jak celebryci i szefowie TVN? „Czują się panami” [WIDEO]

Mirosław Suchoń z KO o samowolce Niemiec: To była umowa dżentelmeńska


– Oczywiście to była umowa dżentelmeńska, że wszyscy będą trzymać się wspólnych ustaleń. Jeżeli rząd polski rezygnuje z części szczepionek w ramach unijnego mechanizmu, to we mnie budzi to zdziwienie i niedowierzanie. Po co się oglądać na innych, skoro nie wykorzystuje się możliwości w ramach mechanizmu unijnego. To absolutny skandal. Nie dowierzam, że coś takiego mogło mieć miejsce, jak rezygnacja z części szczepionek – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. Minister Dworczyk już kilka dni temu informował jednak, że szczepionki Moderny, o których mówi opozycja, miały trafić do Polski dopiero w IV kwartale 2021 roku albo I kwartale 2022 roku. Polska chce pozyskać szczepionki wcześniej od innych producentów.

Kazimierz Smoliński z PiS: To skandaliczne, że Pfizer ogranicza dostawy do UE, a Niemcy otrzymują poza UE szczepionkę


Niemcy złamały solidarność europejską. Oni już na jesieni te rozmowy prowadzili. Z jednej strony były rozmowy na poziomie Unii Europejskiej i opozycja mówiła nam, że nie można się wyłamać. Opozycja mówiła, że nie do pomyślenia jest robienie zakupów poza strukturą unijną. W tej chwili opozycja jak gdyby nigdy nic mówi, że jest dramat, ponieważ nie kupujemy szczepionek poza Unią. Sytuacja, w której Niemcy poza Unią dostają szczepionkę od Pfizera, a jednocześnie Pfizer ogranicza dostawy dla Unii, jest skandaliczna – argumentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

Kolejna dostawa szczepionek firmy Pfizer w drodze do magazynu ARM

Nowa partia szczepionek od Pfizera, która w poniedziałek rano dotarła do Polski, jest w drodze do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych; tam...

zobacz więcej

Dariusz Wieczorek z SLD: Nie ma co się na Niemców obrażać


– Nie ma co tutaj się obrażać na Niemców, bo to nie o to chodzi. Każdy rząd walczy o swoich obywateli. Ja nie znam tych umów i nie wiem, co zostało podpisane. O tym wie polski rząd, minister Dworczyk, i najlepiej wiedzą, co w tej sprawie można zrobić. Ja sugerowałbym rozważenie takiej możliwości (przyp. red. zakupu poza UE). Dobrze, że taka możliwość jest rozważana. Musi to się jednak odbywać w sposób jasny i transparentny, aby inne kraje Unii Europejskiej nie miały pretensji. Jeżeli ma być to dla dobra Polaków, to trzeba korzystać z takiej możliwości. Jeżeli chodzi o zdrowie, to cena nie gra roli – przekonywał poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Zobacz także: Kolejne szczepionki Pfizera w Polsce. „Co najmniej o połowę mniej, niż zapowiadali”

Artur Dziambor z Konfederacji: Rząd powinien kupować szczepionki na własną rękę


– Państwa nie mają przyjaciół, tylko mają inne interesy. Interesy, które Niemcy potrafią robić poza Unią Europejską. Niemcy się na Unię Europejską nigdy nie oglądają, bo Niemcy de facto Unią Europejską zarządzają. Polska zawsze była przez większe, silniejsze państwa unijne traktowana jako niepotrzebny odłam, który sprawia jakieś problemy. Nieważne są układy wewnątrz Unii Europejskiej. Teraz jest dyskusja o tym, jakie państwo dostanie szczepionkę i za ile. Nasi negocjatorzy, nasz rząd powinien wysyłać negocjatorów do firm produkujących te szczepionki i załatwiać to na własną rękę – mówił poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Jan Mosiński z PiS: Zdrowie i życie Polaków jest najważniejsze


Niemcy złamały ustalenia dotyczące wspólnego zakupu szczepionek i ich redystrybucji w ramach pewnego porozumienia ramowego. Dla nich solidarność europejska jest tylko wtedy, kiedy Niemcy mają w tym interes.Biorąc pod uwagę tego typu bardzo nieeleganckie działania ze strony rządu kanclerz Angeli Merkel, Polska nie powinna się oglądać na boki. Cieszy mnie bardzo zapowiedź ministra Dworczyka, że będziemy być może szukać możliwości zakupu szczepionek poza umową ramową. Dobrze, że są przygotowane pieniądze na takie działania. Zdrowie i życie Polaków jest w tym przypadku dla nas najważniejsze – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej