RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowa KE wezwała władze Rosji do uwolnienia Nawalnego

Opozycjonista został zatrzymany w niedzielę na lotnisku (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)
Opozycjonista został zatrzymany w niedzielę na lotnisku (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez władze rosyjskie i wezwała do uwolnienia opozycjonisty. „Zatrzymywanie przeciwników politycznych jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji” – napisała szefowa KE.

Nawalny zatrzymany na lotnisku bezpośrednio po powrocie do Rosji

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, po przylocie w...

zobacz więcej

Potępiam zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez władze rosyjskie po jego powrocie do Rosji. Władze rosyjskie muszą go natychmiast uwolnić i zapewnić mu bezpieczeństwo. Zatrzymywanie przeciwników politycznych jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji.Nadal oczekujemy również dokładnego i niezależnego śledztwa w sprawie ataku na życie Aleksieja Nawalnego. Będziemy uważnie monitorować sytuację” – napisała von der Leyen w oświadczeniu.

W niedzielę do uwolnienia Nawalnego wezwał też szef dyplomacji UE Josep Borrell. „Upolitycznienie sądownictwa jest niedopuszczalne” – napisał na Twitterze.

Opozycjonista został zatrzymany w niedzielę, niespełna godzinę po tym, gdy samolot rosyjskich linii lotniczych Pobieda, lecący z Berlina, wylądował na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Gdy Nawalny przechodził kontrolę paszportową, podeszli do niego policjanci i zażądali, by poszedł z nimi.

Funkcjonariusze odmówili wyjaśnienia, czy jest zatrzymany. Nie pozwolili, by Nawalnemu towarzyszyła adwokat Olga Michajłowa, która razem z nim przyleciała z Berlina.

Rosyjskie służby więzienne podały, że Nawalny był ścigany listem gończym i ma pozostać w areszcie do decyzji sądu.

źródło:

Zobacz więcej