RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawalny przewieziony z lotniska na posterunek policji

Aleksiej Nawalny w trakcie zatrzymania przez rosyjskie służby (fot. PAP/ EPA/KIRA YARMYSH)
Aleksiej Nawalny w trakcie zatrzymania przez rosyjskie służby (fot. PAP/ EPA/KIRA YARMYSH)

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został przetransportowany ze strefy tranzytowej lotniska Szeremietiewo na pobliski posterunek policji. Poinformował o tym na Twitterze współpracownik polityka Iwan Żdanow. Opozycjonista wrócił do Rosji po pięciomiesięcznym leczeniu w Niemczech. Od sierpnia opiekowali się nim berlińscy lekarze, którzy orzekli, że próbowano go zamordować przy użyciu wojskowej trucizny.

Tusk pisze o solidarności z Nawalnym. Internauci: Działania zamiast słów

Nie złamali Nawalnego za pomocą trucizny, nie złamią go więzieniem. Niech nasza solidarność będzie jego siłą – napisał na Twitterze przewodniczący...

zobacz więcej

Samolot z Aleksiejem Nawalnym miał wylądować na lotnisku Wnukowo, ale port lotniczy zamknięto. Policja rozpędziła kilkuset zwolenników opozycjonisty, pięćdziesięciu zatrzymując pod zarzutem udziału w nielegalnym zgromadzeniu. Samolot przekierowano na lotnisko Szeremietiewo. Aleksieja Nawalnego zatrzymano w trakcie kontroli paszportowej.

Według jego adwokatki Olgi Michajłowej polityk następnie przebywał w strefie tranzytowej portu lotniczego, co oznaczało, że formalnie nie przekroczył granicy Rosji. Zatrzymania polityka domagała się Federalna Służba Wykonywania Kar. Funkcjonariusze chcą odwieszenia Nawalnemu starego wyroku , ponieważ ich zdaniem naruszył warunki zawieszenia.

Zatrzymanie opozycjonisty potępiły Stany Zjednoczone i Unia Europejska, także polskie władzePrezydent Andrzej Duda zaapelował o międzynarodową solidarność w sprawie zatrzymania Aleksieja Nawalnego.

„Postępowanie władz rosyjskich wobec Aleksieja Nawalnego nie może nie mieć konsekwencji dla relacji społeczności międzynarodowej z tym krajem. W imieniu Polski, członka Rady Praw Człowieka ONZ, apeluję o międzynarodową solidarność w tej sytuacji” – napisał prezydent na Twitterze.

Premier Mateusz Morawiecki również zaapelował o uwolnienie Aleksieja Nawalnego. „Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego to kolejna próba zastraszenia demokratycznej opozycji w Rosji. Szybka i jednoznaczna reakcja na poziomie UE jest niezbędna. Poszanowanie praw obywatelskich stanowi podstawy demokracji. Apeluję do władz w Rosji o natychmiastowe uwolnienie zatrzymanego” – napisał z kolei szef rządu.

Zobacz także„Znam dane moich niedoszłych zabójców”. Nawalny opublikował zdjęcia 

źródło:
Zobacz więcej