RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tarczyński o hołdzie Tuska dla CDU: Niesmaczne, poddańcze i symboliczne

– Donald Tusk przesyła po niemiecku hołd na tle Gdańska – umęczonego polskiego miasta przez Niemców... i to nie jest przypadkowe – stwierdził w programie „Strefa starcia” eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński, komentując filmik, który były premier nagrał z okazji zjazdu niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Były premier Polski, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w samych superlatywach wypowiadał się o rządzącej w Niemczech od 2005 r. partii. – Wolność, transparentność, prawda, rozsądek w walce z autorytarnymi tendencjami, korupcją, kłamstwami i populizmem zostały zachowane w dużej mierze dzięki CDU – stwierdził Tusk. – Były „błogosławieństwem” dla całej Europy, także dla wschodnich sąsiadów Niemiec – dodał i podkreślił: „Jako Polak wiem, o czym mówię”.

– W mojej ocenie, jako Polaka, to jest absolutna potwarz – stwierdził komentując nagranie Tarczyński. Jak podkreślał, nagranie filmu o takim charakterze na tle Gdańska, który szczególnie ucierpiał w trakcie II wojny światowej – najpierw z rąk Niemców, potem Rosjan – jest kardynalnie niestosowne.

– Żaden dumny Polak nie mówiłby po niemiecku, nie składałby hołdu, podziękowań i życzeń na tle Gdańska. To jest potwarz. Żaden dumny Polak nie zrobiłby hołdu, podziękowań, życzeń, podsumowań z żadnej katowni esbeckiej, ubeckiej czy innej, po rosyjsku – zaznaczył europoseł.

Nie zastanowił się


– Nikt by tego nie zrobił, bo to jest perfidia, i to jest bardzo symboliczne, że on się nad tym nie zastanowił, nawet jeżeli nie zrobił tego celowo, nie zastanowił się, że co najmniej jest to niestosowne – dodał oburzony Tarczyński.

Europoseł zgodził się z opinią red. Michała Karnowskiego, który wcześniej, komentując wystąpienie Tuska, podkreślał, że szybko nie zostanie ono zapomniane. – W jego perfidii, w mojej ocenie, po prostu chciał wybrać takie miejsce – mieszka w Sopocie, może miał blisko... Jest to tak niesmaczne, jest to tak poddańcze, jest to tak symboliczne, że zostanie to Tuskowi na lata – stwierdził.

Zobacz takżeCzy na Donalda Tuska opozycja może liczyć?

źródło:
Zobacz więcej