
Występująca tylko w Morzu Śródziemnym trawa morska Posidonia oceanica nie tylko może być naturalną pułapką na fragmenty plastiku, ale także usuwać je z morza – informuje pismo „Scientific Reports”.
Cząsteczki mikroplastyczne zostały po raz pierwszy odkryte w łożyskach nienarodzonych dzieci. Wpływ mikroplastików na zdrowie organizmu nie jest...
zobacz więcej
Tę endemiczną dla Morza Śródziemnego trawę morską nazwano na część Posejdona, greckiego boga mórz.
Posidonia oceanica tworzy bujne łąki na dnie Morza Śródziemnego – na głębokości do 40 metrów. Jej liście stosowano do krycia dachów i produkcji opakowań, a pochodzące z opadłych liści kłęby włókien wyrzucane na plaże – w lecznictwie. Te kłęby włókien znane są jako kule Neptuna (Neptun to rzymska wersja Posejdona).
Naukowcy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii nadali nowo odkrytemu skorupiakowi z rzędu obunogów, żyjącemu w Rowie Mariańskim u wybrzeży...
zobacz więcej
W latach 2018-2019 zespół mierzył ilość plastiku zebranego z trawy morskiej na czterech plażach Majorki. U wybrzeży Majorki nie brak plastiku, są tam także rozległe podwodne łąki. Badacze znaleźli plastikowe szczątki w połowie z 42 próbek liści trawy morskiej, do 613 plastikowych elementów na kilogram luźnych liści.
Ze 198 kul Neptuna z włókien P. oceanica, które zebrał zespół, 17 proc. miało wplecione plastikowe elementy.