RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Erupcja wulkanu Semeru na Jawie [WIDEO]

Poprzednia erupcja Semeru nastąpiła w grudniu ub. roku (fot. PAP/EPA)
Poprzednia erupcja Semeru nastąpiła w grudniu ub. roku (fot. PAP/EPA)

Na najgęściej zaludnionej indonezyjskiej wyspie Jawa wybuchł w sobotę liczący 3676 m wysokości wulkan Semeru. Potężna chmura pyłów i gorących gazów osiągnęła wysokość 5,6 km, spowijając znaczny obszar w ciemnościach.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 w Cieśninie Tatarskiej

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło w sobotę Daleki Wschód Rosji. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w Cieśnienie Tatarskiej na Oceanie...

zobacz więcej

Wulkanolodzy podkreślają, że niebezpieczeństwo stanowi nie tylko sama erupcja wulkanu, ale także potoki błota i mułu spływające po jego zboczach. Erupcji towarzyszą bowiem gwałtowne opady deszczu.

Semeru, znany również wśród okolicznej ludności jako „Wielka Góra”, jest najwyższym wulkanem na Jawie i zarazem najwyższym szczytem tej wyspy. Jest również najbardziej aktywny z indonezyjskich wulkanów. Chętnie odwiedzają go turyści.

Poprzednia erupcja Semeru nastąpiła w grudniu ub. roku. Musiano wówczas ewakuować ok. 550 osób.

W ub. piątek doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2 i licznych lawin ziemnych na innej indonezyjskiej na wyspie – Celebes. Zginęły co najmniej 34 osoby, zniszczenia są znaczne.

Pacyficzny pierścień ognia


Indonezja jest fragmentem tzw. pacyficznego pierścienia ognia, czyli strefy częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

źródło:

Zobacz więcej