RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gerhard Schroeder przypisuje Polsce autorytaryzm i...broni Rosji

Gerhard Schroeder (fot. Sean Gallup/Getty Images; PAP/Leszek Szymański)
Gerhard Schroeder (fot. Sean Gallup/Getty Images; PAP/Leszek Szymański)

Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? – pyta w rozmowie z „Der Spiegel” były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Jednocześnie stwierdził, że współczesnej Rosji nie można utożsamiać z ZSRR i nie powinno się jej karać sankcjami. Polityk SPD skrytykował też Stany Zjednoczone stwierdzając, że Europa musi być silniejsza, jeśli chce stawić czoła USA i Chinom. Na jego słowa zareagowała m.in. ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Schroeder w Bundestagu w sprawie Nord Stream 2. Jako ekspert, choć pracuje dla Rosjan

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder ma wziąć udział w posiedzeniu komisji ds. gospodarki Bundestagu. Będzie komentował ewentualne amerykańskie...

zobacz więcej

– CDU i CSU nie są nawet w stanie pożegnać się z partią premiera Węgier Viktora Orbana, lecz kooperują z nią w Parlamencie Europejskim – twierdzi Schroeder. Twierdzi także, że NATO spełniło swoją misję w chwili rozpadu ZSRR.

– Sojusz powinien być rozwiązany lub przynajmniej zasadniczo zreformowany. Do tego nie doszło. Przyjęto nowych członków i przesunięto tym samym granicę sojuszu w kierunku Rosji – powiedział polityk. W jego ocenie Rosja przekroczyła granice, dokonując aneksji Krymu, ale nie należy nakładać sankcji na ten kraj.

Schroeder porównał przy okazji aneksję Krymu do interwencji USA w Iraku. Przyznał, że nie wie, czy należy winić Władimira Putina za wydarzenia na Ukrainie. Na jego słowa zareagowała m.in. ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

„Nie zgadzam się. Polska ma wolne i uczciwe wybory, niezależne media, wolność do protestowania bez narażania się na prześladowanie i dobrze prosperującą klasę średnią. Jaka część tego nie stanowi demokracji?” - napisała na Twitterze.

Schroeder i Nord Stream 2


W czerwcu ub. r. pojawiła się informacja, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder ma wziąć udział w posiedzeniu komisji ds. gospodarki Bundestagu. Jego zadanie miało polegać na komentowaniu ewentualnych amerykańskich sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. Schroeder miał wystąpić w roli eksperta, choć jest członkiem rady dyrektorów NS2 a także przewodniczącym komisji udziałowców tego przedsięwzięcia.

To nie wszystkie powiązania byłego polityka SPD z Federacją Rosyjską. Były kanclerz RFN jest szefem rady nadzorczej Rosnieftu a ponadto – prywatnie – przyjacielem Władimira Putina. Właśnie za czasów Schroedera ustalono warunki budowy po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który już funkcjonuje, przesyłając rosyjski gaz do Niemiec.

źródło:
Zobacz więcej