RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cios dla Nord Stream 2. Ubezpieczyciel ma wycofać się z projektu

Budowie gazociągu sprzeciwia się m.in. Polska (fot. REUTERS/Stine Jacobsen)
Budowie gazociągu sprzeciwia się m.in. Polska (fot. REUTERS/Stine Jacobsen)

Ubezpieczyciel projektu Nord Stream 2, spółka Zurich Insurance Group AG postanowiła wycofać się z tego przedsięwzięcia – wynika ze źródeł bliskich sprawie. Powodem jest ryzyko nałożenia sankcji przez USA, które mają dotykać także podmioty ubezpieczające i certyfikujące gazociąg.

Nord Stream 2. Niemiecki urząd wydał zgodę na „natychmiastowe” wznowienie prac

Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na niemieckich wodach Bałtyku....

zobacz więcej

O sprawie pisze portal Bloomberg Quint. Rzecznik prasowy Zurich Insurance Group AG odmówił komentarza na ten temat, tłumacząc, że firma nie wypowiada się o relacjach ze swoimi klientami ze względu na ochronę poufności.

Jak zauważa Bloomberg Quint, jeśli ta informacja się potwierdzi, ubezpieczyciel będzie trzecią firmą związaną z Nord Stream 2, która wycofała się z tego projektu. Wcześniej zrobiły to duńska firma Ramboll i norwesko-niemiecka Det Norske Veritas Holding AS.

Stany Zjednoczone od lat protestują przeciw budowie Nord Stream 2, ponieważ uważają, że ich europejscy partnerzy staną się zależni od rosyjskiego gazu. Krytycy zarzucają USA, że chcą sprzedawać więcej swojego skroplonego gazu w Europie. Inwestycji sprzeciwia się też Polska.

źródło:
Zobacz więcej