RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpański wspinacz zginął na K2. W akcji ratowniczej uczestniczyli m.in. Polacy 

Wspinacz zginął podczas zejścia z obozu I do bazy (fot. Shutterstock/kasakphoto)
Wspinacz zginął podczas zejścia z obozu I do bazy (fot. Shutterstock/kasakphoto)

Podczas zejścia z obozu „I” do bazy wysuniętej na K2 (8611 m) zginął hiszpański himalaista Sergi Mingote – kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks, której uczestniczką jest Magdalena Gorzkowska. Polacy – wspomniana Gorzkowska oraz himalaista i wspinający się filmowiec Oswald Rodrigo Pereira - brali udział w akcji ratowniczej.

Ten dzień przejdzie do historii! K2 po raz pierwszy zdobyte zimą

Po raz pierwszy w historii K2 zostało zdobyte zimą. O godzinie 17 czasu lokalnego dziesięcioosobowa grupa Nepalczyków weszła na szczyt ostatniego...

zobacz więcej

Informację o wypadku i śmierci 49-letniego wspinacza przekazał na Facebooku Nepalczyk Chhang Dawa Sherpa, będący w składzie ekspedycji Seven Summit Trek.

W akcji ratowniczej brali udział m.in. Polacy


Chhang Dawa Sherpa napisał, że w akcji ratowniczej brali udział m.in. Polacy – Gorzkowska i wspinający się filmowiec Oswald Rodrigo Pereira.

  Zobacz także: Dziennikarz TVP Oswald Rodrigo Pereira wyrusza pod K2

„Niestety straciliśmy Sergio! To najlepszy wspinacz i bardzo dobry nasz przyjaciel. Alex Gavan, Tamara (Lunger - red.) i dwójka polskich wspinaczy (Gorzkowska i Pereira - PAP) udzielili mu pomocy w ABC (baza wysunięta - red.). Wysłaliśmy zespół medyczny z bazy, ale nie byliśmy w stanie go uratować. Informację o wypadku zobaczyliśmy śledząc jego pozycję GPS – to był upadek z dużej wysokości. Nie mogliśmy mu niestety pomóc mimo szybkiej akcji. Głębokie wyrazy współczucia” – napisał Chhang Dawa Sherpa.

Wyprawa na K2. Szerpowie ustanowili rekord wysokości

Czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co jest zimowym rekordem wysokości na...

zobacz więcej

Mingote nie brał udziału w ataku szczytowym


Niemalże w tym samym czasie, gdy doszło do tragedii grupa 10 Nepalczyków w składzie: Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa zdobyła K2 po raz pierwszy w historii o tej porze roku.

Mingote nie brał udziału w ataku szczytowym. Był w trakcie realizacji swojego projektu 14X1000, czyli zdobycia wszystkich ośmiotysięczników w 1000 dni. 

źródło:

Zobacz więcej