RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Szczepionki Moderny miały zasadniczy mankament

– Szczepionki Moderny, które były oferowane Polsce, miały jeden zasadniczy mankament: termin ich dostawy był wyznaczony na czwarty kwartał 2021 roku – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Odniósł się w ten sposób do zarzutu opozycji, że Polska nie skorzystała z przedstawionej oferty.

Zmiany w harmonogramie dostaw szczepionek. Rząd modyfikuje strategię

W związku z ograniczeniem dostaw szczepionek przez firmę Pfizer, rząd wprowadza zmiany w harmonogramie dystrybucji szczepionek na nadchodzący...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział w sobotę złożenie wniosku o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacji rządu nt. szczepień. – Rząd zrezygnował z zamówienia 6 mln szczepionek firmy Moderna i potrzebne jest absolutne, pełne wyjaśnienie tej sprawy przez rządzących – powiedział. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest na środę i czwartek.

Późny termin dostawy


Do zarzutów opozycji odniósł się podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk. – My tę sprawę już wyjaśnialiśmy, możemy oczywiście powtórzyć. Szczepionki Moderny, które były oferowane Polsce, miały jeden zasadniczy mankament: termin ich dostawy był wyznaczony na czwarty kwartał 2021 roku. My do końca czwartego kwartału 2021 roku będziemy mieli w Polsce, zgodnie z deklaracjami producentów, około 60 mln szczepionek – powiedział.

– Gdyby te szczepionki firmy Moderna były dostarczone w pierwszym kwartale, to byśmy wzięli je z pocałowaniem ręki. W przypadku takiej oferty, którą Polska miała złożoną, zakup dodatkowych kilku milionów szczepionek powyżej tych 60 mln nie miał sensu – dodał pełnomocnik rządu ds szczepień.

Pfizer i BioNTech zapowiadają powrót do zaplanowanych wielkości dostaw szczepionek

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej...

zobacz więcej

Dworczyk zapewnił, że rząd jest gotowy do przedstawienia pełnej informacji w tej sprawie. – Nam zresztą bardzo zależy, żeby proces szczepień był transparentny – podkreślił.

Narodowy Program Szczepień


W piątek Michał Dworczyk poinformował, że firma Pfizer w najbliższych tygodniach znacząco zmniejszy dostawy szczepionki przeciw COVID-19 do Polski. Zapewnił, że każdy kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, otrzyma też drugą. Dodał jednocześnie, że w dalszych tygodniach dostawy będą znacząco większe.

Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od piątku w Polsce seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto od piątku uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

źródło:
Zobacz więcej