RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europa nadal zamknięta z powodu koronawirusa. Gdzie lockdown jest najcięższy?

Przyjrzeliśmy się decyzjom podejmowanym przez europejskie rządy wobec trzeciej fali COVID-19 (fot. Getty Images)
Przyjrzeliśmy się decyzjom podejmowanym przez europejskie rządy wobec trzeciej fali COVID-19 (fot. Getty Images)

Mimo wielkich nadziei, że już z początkiem 2021 roku Europa złapie oddech po wielu miesiącach zmęczenia koronawirusem, duża część krajów starego kontynentu utrzymuje obowiązujące restrykcje lub nawet je zaciska. W niektórych państwach lockdown wprowadzono bezterminowo, część jako termin zniesienia obostrzeń podaje nawet marzec lub kwiecień. Choć ruszyła już akcja szczepień, to trzecia fala epidemii COVID-19 nie słabnie i większość europejskich rządów jest zgodna: na efekty trzeba jeszcze poczekać. Sprawdziliśmy, jak wygląda lockdown w różnych częściach naszego kontynentu.

CDC ostrzega: brytyjska mutacja koronawirusa do marca będzie dominująca

Brytyjska, bardziej zaraźliwa mutacja koronawirusa, do marca będzie w USA dominująca - ostrzega amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania...

zobacz więcej

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie przekroczyła 2 miliony. Informują o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Do tej pory koronawirusem na świecie zakaziły się 93 miliony osób.

W ostatnich dniach na świecie znów lawinowo rośnie liczba nowych zachorowań. Powodem są prawdopodobnie nowe, znacznie bardziej zaraźliwe odmiany wirusa, wykryte w Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki, a teraz także w Brazylii.

Wiele krajów Europy zdecydowało się utrzymać obowiązujące obostrzenia lub sięgnąć po nowe restrykcje.

Irlandia


Rząd w Dublinie wprowadził najbardziej rygorystyczne ograniczenia od początku pandemii, które mają obowiązywać do 31 stycznia, kiedy nastąpi ponowny przegląd sytuacji.

Wicepremier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że chce, aby ta blokada była ostatnią, zaznaczył jednak, że może to oznaczać pozostawienie obecnych ograniczeń na kolejne dwa miesiące: firmy mogą pozostać zamknięte do końca lutego lub nawet do końca marca.

Szwecja


Szwedzki parlament przegłosował możliwość zamykania prywatnych biznesów celem ograniczenia rozprzestrzeniania się przypadków COVID-19. Potwierdza to tezę, że szwedzki model łagodnego podejścia się nie sprawdził, a liczba zgonów (w przeliczeniu na mieszkańców) jest trzy razy większa niż w Danii (przekroczono 10 tys. ofiar śmiertelnych).

Koronawirus. Holandia przedłuża lockdown

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił, że aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, przedłuża lockdown o co najmniej trzy tygodnie – do 9...

zobacz więcej

Włochy


Rząd przedłużył stan wyjątkowy do końca kwietnia – już w środę ogłosił minister zdrowia Roberto Speranza w Izbie Deputowanych. Ostrzegł, że na początku roku doszło do ogólnego pogorszenia sytuacji pandemicznej w kraju.

W piątek premier Giuseppe Conte podpisał nowy dekret bezpieczeństwa definiujący restrykcje wprowadzone w związku z pandemią, które będą obowiązywać przynajmniej do 5 marca. Utrzymano godzinę policyjną od 22.00 i zakaz podróży między regionami. Nadal wizytę u znajomych i rodziny mogą składać maksimum dwie dorosłe osoby raz dziennie.

Wielka Brytania i Szkocja


Lockdown został wprowadzony w Wielkiej Brytanii bezterminowo.

Boris Johnson powiedział, że ryzyko wyczerpania możliwości leczenia pacjentów na intensywnej terapii jest bardzo duże, a szpitale w Anglii leczą około 32 000 pacjentów z COVID-19, około 70 proc. więcej niż podczas pierwszego szczytu w kwietniu.

Z powodu przeciążenia w londyńskich szpitalach niektórzy ciężko chorzy na Covid-19 są przetransportowywani na oddziały intensywnej terapii w innych miastach, nawet do odległego o prawie 500 km Newcastle – podaje dziennik „Guardian”.

Rekord zakażeń w Hiszpanii. Rząd odmawia regionom prawa do lockdownu

Podczas ostatnich 24 godzin padł rekord dobowych infekcji koronawirusem – ponad 40 tys. Jednocześnie centrolewicowy gabinet odmówił wnioskującym o...

zobacz więcej

Przywódca Szkocji, premier Nicola Sturgeon, zaostrzyła ograniczenia w środę, zakazując spożywania alkoholu na świeżym powietrzu i uniemożliwiając społeczeństwu wchodzenie do restauracji w celu składania zamówień na wynos.

Niemcy


Na początku tygodnia kanclerz Angela Merkel ostrzegła, że „dramatyczna eksplozja” liczby zakażeń może zmusić kraj do pozostania pod ogólnokrajową blokadą do kwietnia.

– Jeśli nie uda nam się powstrzymać tego brytyjskiego wirusa, do Wielkanocy będziemy mieli 10 razy więcej przypadków zachorowań. Potrzebujemy jeszcze 8 do 10 tygodni twardych środków – powiedziała Merkel. W ubiegłym tygodniu Niemcy przedłużyły ogólnokrajowy lockdown i zaostrzyły ograniczenia do 31 stycznia.

Holandia


Rząd przedłużył we wtorek blokadę kraju o trzy tygodnie – do początku lutego. Premier Mark Rutte – ustąpił w piątek, podając się do dymisji – powiedział, że nie ma alternatywy dla obostrzeń, ponieważ liczba pozytywnych testów, chociaż spadała przez drugi tydzień z rzędu, nie spadała wystarczająco szybko.

W. Brytania zamyka granice dla Ameryki Płd. i Portugalii. Chodzi o odmianę koronawirusa

Z powodu nowej, brazylijskiej odmiany koronawirusa Wielka Brytania zamknęła od piątku granice dla wszystkich przyjazdów z Ameryki Południowej oraz...

zobacz więcej

Szwajcaria


Dotąd Szwajcaria podejmowała lżejsze działania w związku z epidemią, jednak teraz zapowiedziała, że zamknie sklepy sprzedające produkty, które nie są niezbędne do codziennej egzystencji. Zamknięcie restauracji, obiektów kultury i obiektów sportowych zostało wydłużone o 5 tygodni – do końca lutego.

Austria


Austriacki minister zdrowia Rudolf Anschober w środę powiedział, że kraj wkracza obecnie w najtrudniejszą fazę pandemii.

– Byłoby całkowicie nieodpowiedzialne, biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju może dojść do rozprzestrzeniania się nowej mutacji wirusa, aby trzymać się starych planów – ocenił polityk. Austria zdecydowała jednak o ponownym otwarciu szkół od 25 stycznia, chociaż będzie się to odbywać według ścisłych zasad: cotygodniowe testy i sale wypełnione do połowy.

Portugalia


Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w środę (13 stycznia) wprowadzenie trwającego wstępnie miesiąc lockdownu w całym kraju. Zastrzegł, że placówki oświatowe pozostaną otwarte, podobnie jak najważniejsze instytucje państwowe. Nie przewidziano też ograniczeń w ruchu granicznym. Dodał, że obowiązujący od piątku lockdown „będzie zbliżony do tego, jaki obowiązywał w Portugalii pomiędzy marcem a kwietniem”.

Dodatkowo jednak, do 30 stycznia utrzymany zostanie w portach morskich zakaz opuszczania pokładu wycieczkowców przez pasażerów tego typu jednostek pływających.

Europa pod kluczem – gimnastyka wokół domu, a randka online. Powrót o 21 albo nawet o 18

– Jeśli nie uda nam się powstrzymać tego brytyjskiego wariantu, do Wielkanocy będziemy mieli 10-krotnie większą częstotliwość jego występowania –...

zobacz więcej

Grecja


Rząd w Atenach przedłużył obowiązujący od dwóch miesięcy lockdown – na razie do 18 stycznia.

Ograniczenia nałożone przez grecki rząd na początku listopada ubiegłego roku przewidują zamknięcie zbędnych sklepów, lokali rozrywkowych i restauracji. Szkoły podstawowe i przedszkola w Grecji zostały ponownie otwarte 11 stycznia.

Cypr


10 stycznia na wyspie wprowadzono drugi lockdown. Nowe restrykcje mają obowiązywać do końca miesiąca.

Zgodnie z nowymi przepisami ludzie będą mogli wychodzić ze swoich domów tylko dwa razy dziennie: po uzyskaniu uprzedniej zgody za pośrednictwem wiadomości SMS.

Szkoły pozostaną zamknięte, otwarte będą tylko przedszkola. Zamknięte są również sklepy detaliczne, salony fryzjerskie, kina, teatry, siłownie i muzea.

Pandemia w Chinach. Rusza budowa nowego izolatorium [WIDEO]

Ruszają prace nad budową tymczasowego izolatorium w mieście Shijiazhuang, stolicy prowincji Hebei na północy Chin. Ma w nim zostać umieszczone ok....

zobacz więcej

Francja


Od soboty w całej Francji obowiązuje wydłużona godzina policyjna. Francuzi nie będą mogli poruszać się poza miejscem zamieszkania od 18.00 do 6.00 rano. Do tej pory w większości departamentów było to możliwe do godziny 20:00.

Wszystkie sklepy oraz miejsca świadczące usługi będą zamknięte od godziny 18.00. Przepisy te wprowadzono na okres co najmniej dwóch tygodni.

Premier Jean Castex argumentował decyzję na podstawie danych, które według niego pokazują, iż restrykcje sanitarne są skuteczne. – W 15 departamentach, w których wprowadziliśmy wydłużoną godzinę policyjną na początku stycznia notujemy dwa, a nawet trzy razy mniejszy wzrost liczby zakażeń niż w pozostałych – wyjaśniał szef rządu.

Francuskie władze ostrzegają: jeżeli sytuacja epidemiczna pogorszy się pomimo tych restrykcji, nie będzie innego rozwiązania niż wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu.

źródło:
Zobacz więcej