RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pytania o „ambasadorów” szczepień. WUM: Nie możemy zidentyfikować projektu

Odpowiedź Warszawskiego  Uniwersytetu  Medycznego na pytania portalu tvp.info o rzekomą akcję promocyjną (fot. PAP/Leszek Szymański)
Odpowiedź Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na pytania portalu tvp.info o rzekomą akcję promocyjną (fot. PAP/Leszek Szymański)

30 grudnia 2020 roku władze WUM poinformowały na swej stronie internetowej, że objęło szczepieniami „szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów, reżyserów, kompozytorów, którzy będą promować szczepienia w społeczeństwie”. W kolejnych dniach poznaliśmy listę nazwisk zaszczepionych poza kolejnością. Wciąż nie wiemy jednak, według jakiego klucza wybrano tych, których zaszczepiono kosztem medyków. Z pytaniami w tej sprawie portal tvp.info zwrócił się do władz WUM.

Twardoch: Chciałem pożartować z pana Olbrychskiego, ale leżących się nie kopie

Przez chwilę nosiłem się z zamiarem, aby trochę tutaj pożartować z pana Daniela Olbrychskiego, który w przebrzmiałym już kontekście wyszczepionych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak wykazała kontrola NFZ, w jednostkach związanych z WUM znane osoby zaszczepione poza kolejnością zostały wpisane na listę szczepień jako personel niemedyczny szpitala. Tymczasem władze WUM twierdziły już 30 grudnia, że zaszczepieni poza kolejnością celebryci i politycy to „ambasadorzy” promujący akcję szczepień.

Czyj to był pomysł?


– W trakcie kontroli nie znaleźliśmy śladu żadnej umowy, żadnej deklaracji, żadnej w ogóle informacji, która by mówiła o przeprowadzeniu takiej akcji promocyjnej – informował minister Adam Niedzielski.

Czytaj także: Kulisy manipulacji. Tak powstała fałszywa linia obrony o „akcji promocji szczepień” WUM

Stwierdzeniom WUM, że to NFZ zasugerował szczepienie szeregu „osób ze świata kultury m.in. aktorów” Fundusz kategorycznie zaprzeczył. „NFZ stanowczo dementuje, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury” – to odpowiedź, jaką portal tvp.info otrzymał w tej sprawie.

Portal tvp.info zwrócił się zatem z pytaniami do WUM o przedstawienie szczegółów strategii promocyjnej szczepień oraz wskazanie klucza, według którego wybrano konkretne osoby do szczepienia poza kolejnością.

Władze WUM powinny podać się do dymisji? Nowy sondaż

47 proc. respondentów uważa, że władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym doszło do szczepień poza kolejnością, powinny podać się do...

zobacz więcej

Kto wskazał Fundację Krystyny Jandy?


Według samych zainteresowanych grupę „ambasadorów” miała zorganizować Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Jednak aktorka w wywiadzie dla TVN24 stwierdziła, że to „ktoś z WUM” zadzwonił i z nią rozmawiał. Stwierdziła także, że osobiście przekazywała rektorowi Zbigniewowi Gaciongowi listę kolegów do zaszczepienia – „ambasadorów” promocji szczepień. Później jednak wydała oświadczenie, że na liście znajdowali ci, którzy już zostali zaszczepieni.

Porównaj: Kolejne kłamstwo ws. szczepienia celebrytów. Nie było żadnej „akcji promocyjnej”

Poprosiliśmy WUM o informację o tym: kto wybrał Fundację Krystyny Jandy do tego projektu, jak wygląda strategia programu i kto go przygotował, czy została podpisana stosowna umowa. Zwróciliśmy się także o przesłanie kopii umowy z Fundacją Krystyny Jandy.

Pytania to manipulacja?


Niestety nie otrzymaliśmy żadnych wyjaśnień, z których można wnioskować istnienie lub treść umowy będącej podstawą domniemanej akcji promocyjnej.

„Uprzejmie informujemy, że na podstawie Pana pytań nie możemy jednoznacznie zidentyfikować, o jakim projekcie, strategii i programie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Pan pisze – czytamy w podpowiedzi na wysłane przez naszego dziennikarza pytania.

Jeżeli pisze Pan o inicjatywach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Spółki Centrum Medyczne WUM przy ul. Nielubowicza 5, dotyczących szczepień przeciwko Covid-19 w dniach 29-31 grudnia 2020 roku, to prosimy nie łączyć tych inicjatyw z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Zestawianie tych inicjatyw NFZ oraz Spółki z niezależnymi działaniami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest niedopuszczalną manipulacją – brzmi odpowiedź Biura Informacji i Promocji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dymisji rektora nie będzie


Mimo apelu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong oświadczył, że nie poda się do dymisji.

Stanowiska straciły dr n. med. Ewa Trzepla – prezes zarządu spółki Centrum Medyczne WUM oraz Małgorzata Rejnik – kanclerz zajmująca się administracją i gospodarką WUM.

źródło:
Zobacz więcej