RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spowolnienia dostaw szczepionki przeciw COVID-19. Zdecydowana reakcja sześciu państw UE

Decyzja koncernu oburzyła część państw UE (fot. Joris verwijst/BSR Agency/Getty Images)
Decyzja koncernu oburzyła część państw UE (fot. Joris verwijst/BSR Agency/Getty Images)

Sześć państw Unii Europejskiej domaga się zapewnienia stabilnych i punktualnych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19, produkowanych przez konsorcjum Pfizer/BioNTech. Pod listem do Komisji Europejskiej podpisali się ministrowie zdrowia Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy, którzy podkreślili, że „ta sytuacja jest nie do przyjęcia i nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

EMA: Po cyberataku wyciekły poufne dokumenty dot. szczepionek przeciw COVID-19

Do internetu wyciekły niektóre poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19. Trwa dochodzenie w sprawie cyberataku – poinformowała w...

zobacz więcej

W reakcji na zapowiadane spowolnienie w dostawach szczepionek sześć krajów UE - Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa i Szwecja wystosowały wspólny list do KE z wnioskiem o wywarcie nacisku na firmy Pfizer/BioNTech. Ministrowie zdrowia tych sześciu państw wyrazili „poważne zaniepokojenie” i podkreślili, że „ta sytuacja jest nie do przyjęcia i nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

„Jesteśmy zobowiązani do poinformowania naszego społeczeństwa i grup szczególnie narażonych na ryzyko zachorowania na COVID-19, że ich szczepienie zostanie opóźnione, pomimo wyjątkowych wysiłków naszych rządów, aby zapewnić terminowość dostaw. Prosimy o pilne skontaktowanie się z BioNTech/Pfizer w celu zażądania publicznego wyjaśnienia i podkreślenie potrzeby zapewnienia stabilności i przejrzystości terminowych dostaw” – napisano w liście.

Rząd Litwy ogłosił już, że jego dostawy szczepionek zostaną zmniejszone do 54 505 dawek z 108 810 początkowo oczekiwanych w ciągu najbliższych czterech tygodni, co oznacza zmniejszenie o prawie 50 proc.

Koronawirus nie odpuszcza. Ogromna liczba zgonów w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1248 zgonów z powodu COVID-19, co jest trzecim najwyższym bilansem od początku epidemii w...

zobacz więcej

Pfizer gwarantuje dotrzymanie dostaw w I kwartale

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że mimo zapowiadanego spowolnienia Pfizer obiecał, iż wszystkie szczepionki, oczekiwane przez UE w pierwszym kwartale tego roku, zostaną dostarczone zgodnie z planem. – Po ogłoszeniu zbliżających się opóźnień w produkcji od razu zadzwoniłam do dyrektora zarządzającego firmy Pfizer (...) Zapewnił mnie, że dostawa wszystkich dawek gwarantowanych w I kwartale (do krajów UE), zostanie zrealizowana zgodnie z tym planem – powiedziała.

Firma Pfizer ogłosiła zmniejszenie dostaw szczepionek do państw europejskich objętych kontraktem w ciągu najbliższych kilku tygodni. Koncern tłumaczy to koniecznością wprowadzenia modyfikacji w fabryce - tak, by w przyszłości możliwości produkcyjne były większe.

źródło:
Zobacz więcej