RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy jak celebryci i szefowie TVN? „Czują się panami” [WIDEO]

Europoseł Patryk Jaki chce, żeby na forum PE odbyła się debata dotycząca Niemiec, które samodzielnie kupują dodatkowe szczepionki przeciwko koronawirusowi. PiS widzi tu analogię ze szczepieniami polskich celebrytów i władz TVN. – Wspólny mianownik jest. Poczucie, że są panami Europy czy elitą w Polsce: „My jesteśmy ponad dołami społecznymi, na które patrzymy z góry, czasem na nich plujemy, czasami obrażamy. Najczęściej oczekujemy od nich poklasku, pokłonów i góry pieniędzy, na której możemy stać” – powiedział tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Pfizer zmniejsza dostawy szczepionek do Europy. Dworczyk uspokaja

Koncern Pfizer zapowiedział w piątek, że zamierza znacząco zwiększyć produkcję swojej szczepionki przeciw COVID-19, czego efektem ma być zwiększona...

zobacz więcej

Będzie debata o łamaniu praworządności przez Niemcy?


„Przed chwilą napisałem wniosek o debatę w Parlamencie Europejskim na temat łamania praworządności przez Niemcy, w związku z tym, że wbrew zasadom załatwili sobie więcej szczepień poza rozdziałem z Unii Europejskiej dla wszystkich państw. Gdyby zrobiła to Polska lub Węgry” – poinformował na Twitterze eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki . Kraje UE po szczycie zobowiązały się bowiem w umowach, że nie będą samodzielnie pozyskiwać szczepionek przeciwko koronawirusowi. Tymczasem Berlin wynegocjował kontrakty m.in. z koncernami Pfizer, BioNTech oraz CureVac. Choć Komisja Europejska przyznała, że działania Niemiec stanowią naruszenie unijnej strategii, to o żadnych konsekwencjach nie słychać.

Zobacz także: Samowolka szczepionkowa Niemiec. KE komentuje

Jan Mosiński z PiS: Tak zwanej elicie krajowej i europejskiej wydaje się, że mogą więcej


Politycy Zjednoczonej Prawicy porównują działania Niemiec do celebrytów i menedżerów TVN, którzy zaszczepili się poza kolejności przeciwko koronawirusowi. – Stawiają się ponad innymi państwami, co przypomina postawę polityków opozycji w kontekście szczepionek na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tak zwanej elicie krajowej i europejskiej, do której aspirują Niemcy, wydaje się że mogą więcej. Redystrybucja szczepionek w granicach Unii Europejskiej określona jest ramami porozumienia, które zawarto. Jeżeli ktoś ten dokument podpisał, to uważam, że również łamie praworządność. Niestety Niemcy po raz kolejny pokazały, że solidarność europejska to tylko taka solidarność, która pasuje naszym zachodnim sąsiadom – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Dariusz Wieczorek z SLD: Nie wiem, o jakiej praworządności tutaj mówimy, każdy rząd zabiega o obywateli


– Nie wiem, o jakiej praworządności tutaj mówimy, bo chyba w konstytucji Republiki Federalnej Niemiec nie ma zakazu zamawiania szczepionek przeciwko koronawirusowi. Prawda jest taka, że każdy rząd zabiega o swoich obywateli. Widać, że rząd federalny stwierdził, że tych szczepionek jest za mało, więc próbuje sam to na własną rękę realizować. Ja tego aż tak strasznie nie potępiałbym, natomiast zastanowił się, jak rzeczywiście przyspieszyć dystrybucję szczepionek w Europie– stwierdził poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Polska ma „jeden z najniższych” współczynników utylizowanych szczepionek w Europie

Według mojej wiedzy, przekazanej przez prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek...

zobacz więcej

Jarosław Sachajko z Kukiz’15: Niemcy nie przestrzegają zasad, które sami zgłosili


Niemcy czują się najważniejszym państwem Unii Europejskiej. To oni zaproponowali te zasady, bo przecież na szczycie Komisji Europejskiej jest niemiecka polityk. Nie przestrzegają zasad, które same zgłosili, i mówią: „My sobie poradzimy, a wy macie słuchać naszych zasad. Jak wam zostanie tej szczepionki, to będzie dobrze, jak nie, to sobie nie poradziliście”. Myślmy o Polsce, jak się rozwijać i walczyć z pandemią, nie oglądajmy się na inne państwa i nie patrzmy, co ewentualnie nam skapnie z unijnego stołu – argumentował poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Zobacz także: Szczepimy szybciej niż Niemcy. Tylko opozycja tego nie chce widzieć

Mirosław Suchoń z KO: Tak robią nie tylko Niemcy, ale też Francja i Dania


– Tak postępują nie tylko Niemcy. Z tych informacji, które czytamy w mediach wynika, że podobne rozwiązania funkcjonują w Danii i we Francji. Z informacji prasowych wynika, że rząd zrzekł się części szczepionek, które miałyby trafić do Polski w ramach unijnego mechanizmu. Jest to absolutnie skandaliczne. Tego typu szukanie, jak w przypadku Niemiec, Dani czy Francji winnych poza granicami kraju ma tylko odwrócić uwagę od tych skandalicznych informacji. Żądam, aby ministerstwo ustosunkowało się do tych informacji – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. Nawiązywał do doniesień portalu Politico, który podał, że Polska zamówiła tylko 6,6 mln dawek szczepionki Moderna spośród przysługujących jej 13 mln. „Producent deklarował dostarczenie przytoczonych w artykule dawek na koniec 2021 r. To oznaczałoby nawet 12 miesięcy oczekiwania. Tymczasem zgodnie ze złożonymi zamówieniami Polska otrzyma do końca tego roku 60 mln dawek dla 30 mln obywateli” – odpowiedział na takie zarzuty na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jan Strzeżek z Porozumienia: Niemcy złamali dżentelmeńską umowę


– Dżentelmeńska umowa została złamana. Jeśli jesteśmy częścią Unii Europejskiej, ważnym partnerem dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, powinniśmy respektować te ustalenia, które zapadły na szczycie UE. Wszystkie państwa uznały, że solidarnie walczymy z koronawirusem, solidarnie będziemy się szczepić. Przecież w tej chwili szczepionki są wedle parytetu przyznawane, aby poziom szczepień w każdym z państw unijnych był na tym samym poziomie. Nie dziwię się, że Niemcy chcą mieć więcej szczepionek. Każde państwo chce mieć więcej szczepionek, ale eleganckie i dżentelmeńskie zachowanie to przestrzeganie wcześniej zawartych umów– przekonywał warszawski radny Porozumienia Jan Strzeżek.

źródło:
Zobacz więcej