RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pfizer zmniejsza dostawy szczepionek do Europy. Dworczyk uspokaja

Szczepionka Pfizera jest jedną z dwóch stosowanych w Polsce (fot. PAP/EPA/MARKO DJOKOVIC)
Szczepionka Pfizera jest jedną z dwóch stosowanych w Polsce (fot. PAP/EPA/MARKO DJOKOVIC)

Koncern Pfizer zapowiedział w piątek, że zamierza znacząco zwiększyć produkcję swojej szczepionki przeciw COVID-19, czego efektem ma być zwiększona dostępność preparatu od końca lutego. Zanim jednak do tego dojdzie rozmiary dostaw do Europy mogą być mniejsze. – Każdy pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, ma gwarancję otrzymania drugiej dawki niezależnie od dostaw Pfizera – oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk.

Polska ma „jeden z najniższych” współczynników utylizowanych szczepionek w Europie

Według mojej wiedzy, przekazanej przez prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według zapowiedzi Pfizera koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 miliardów. To 700 milionów więcej niż pierwotnie zakładano. Jak stwierdziła firma, zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec wahaniom.

Choć wpłynie to tymczasowo na dostawy pod koniec stycznia i na początku lutego, to pozwoli na znaczne zwiększenie dawek dostępnych dla pacjentów pod koniec lutego i w marcu” – oznajmił Pfizer.

Jako pierwszy o zmniejszonej dostawie szczepionek Pfizera do Europy poinformował w piątek Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, który zamiast spodziewanych 43,8 tysięcy dawek otrzymał 36 tysięcy.

– Być może ograniczenie dostaw wpłynie na tempo szczepień masowych. Pfizer tłumaczy to faktem przeskalowania produkcji. Czekamy na oficjalne stanowisko firmy i dane – oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

– Nie ma sensu prowadzić dywagacji, o ile Pfizer będzie przesyłał mniej szczepionek, dopóki firma tego nie określi. Podobno dostawy mają się zmniejszyć od przyszłego tygodnia proporcjonalnie dla wszystkich krajów Unii Europejskiej – dodał minister.

Szef KPRM zapewnił, że pacjenci nie muszą się obawiać. Przypomniał, że rząd zabezpiecza dawki szczepionki przeciw COVID-19 – pierwsza dawka trafia do punktu szczepień, a druga do mroźni w Agencji Rezerw Materiałowych, żeby wykorzystać ją jako drugą dawkę. – Każdy pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, ma gwarancję otrzymania drugiej dawki niezależnie od dostaw Pfizera – zaznaczył.

Czytaj także: Ilu seniorów zarejestrowało się od północy? Minister podaje liczby

źródło:
Zobacz więcej