RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co może osoba zaszczepiona?

Szczepienie jest dobrowolne (fot. PAP/Andrzej Lange)
Szczepienie jest dobrowolne (fot. PAP/Andrzej Lange)

Szczepienia przeciw COVID-19 to szansa na pokonanie pandemii. Osoby zaszczepione mają już nieco więcej uprawnień w czasie lockdownu niż osoby czekające na podanie preparatu. Portal tvp.info przygotował zestaw najbardziej przydatnych informacji.

Koronawirus. Nowe dane o zakażeniach i ofiarach COVID-19 w Polsce

Koronawirus w Polsce. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7795 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szczepienie przeciw COVID-19


Po pierwsze, szczepionka chroni przed objawami COVID-19, co udowodniono w badaniach klinicznych. Zarówno w przypadku szczepionki Comirnaty, jak i szczepionki Moderna na stronach Europejskiej Agencji Leków (EMA) widnieje informacja, że nie jest znany wpływ szczepienia na przenoszenie wirusa i czy osoby zaszczepione mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2.

Szczepienie nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

Osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 to pacjent, któremu wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19. Zaświadczenia takie będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, to jest w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe – po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki. Wszyscy ze statusem osoby zaszczepionej otrzymają kod QR, wysłany na telefon lub adres e-mail. Niezinformatyzowani dostaną wydruk z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepionka jest podawana domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny. Każdy szczepiony otrzyma dwie dawki (0,3 ml każda) w odstępie co najmniej 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób w wieku 65 lat i więcej.

Pełnomocnik ds. szczepień: przekroczyliśmy 400 tys. zaszczepionych osób

W czwartek przekroczyliśmy 400 tys. zaszczepionych osób w Polsce - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Łącznie w tym tygodniu...

zobacz więcej

Należy pamiętać, że szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej siedmiu dni od otrzymania drugiej dawki. Każde szczepienie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Przed szczepieniem każdy otrzymuje kwestionariusz do wypełnienia. Nie ma zaleceń dotyczących szczególnego przygotowania do szczepienia.

Ministerstwo Zdrowia nakazuje zgłoszenie i omówienie z personelem szczepiącym, jeżeli osoba wyznaczona do szczepienia miała ciężką reakcję alergiczną lub zaburzenia oddychania po jakimkolwiek szczepieniu; zemdlała po zastrzyku; choruje na cokolwiek w tej chwili; ma problemy z krzepnięciem krwi, łatwo tworzą się siniaki lub przyjmuje leki przeciwzakrzepowe; ma osłabiony układ immunologiczny w wyniku choroby, takiej jak zakażenie wirusem HIV; przyjmuje leki (np. kortykosteroidy) wpływające na odporność oraz leki immunosupresyjne. Należy też powiedzieć personelowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planuje się stosować oraz o jakichkolwiek niedawno otrzymanych szczepionkach.

Zaszczepiona nie zostanie osoba, jeżeli ma ciężką chorobę przebiegającą z gorączką lub ostrą infekcją. Występowanie łagodnej infekcji i/lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do przesunięcia szczepienia . Po podaniu szczepionki pacjent zostanie pod obserwacją przez co najmniej 15 minut, dzięki czemu personel będzie mógł stwierdzić wystąpienie reakcji alergicznej na podany preparat.

Epidemia a poruszanie się


Od 28 grudnia ubiegłego roku do 17 stycznia 2021 r. obowiązkowej kwarantannie będą podlegają osoby, które przekroczyły granicę Polski (stanowiącą zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną granicę Unii Europejskiej) samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Obostrzenia epidemiczne przedłużone. Rozporządzenie wskazuje kolejność szczepień

W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31...

zobacz więcej

Od 28 grudnia osoby, zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą po przekroczeniu granicy z Polską skierowane na kwarantannę. Należy przedstawić zaświadczenie o przyjętym szczepieniu. Z takim dokumentem można bez przeszkód podróżować do innych krajów.

Niezależnie od szczepienia, po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Zaszczepieni będą zwolnieni z wielu ograniczeń


Każda osoba zaszczepiona będzie zwolniona z wielu ograniczeń związanych z epidemią, w tym z kwarantanny czy konieczności noszenia maseczki. Będzie też mogła wziąć udział w spotkaniach towarzyskich i nie będzie wliczała się do limitu osób. Będzie również mogła skorzystać z publicznej służby zdrowia bez konieczności wykonywania testu.

W kościołach nadal obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i zakryć usta i nos. Ograniczenie to nie dotyczy jednak osoby zaszczepionej (oraz osoby sprawującej kult).

Czytaj także: Duże zainteresowanie rejestracją. Wiceminister zdrowia o zaletach zaszczepienia

źródło:
Zobacz więcej