RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakopane stolicą skoków. Kiedy transmisje?

Dla wielu skoczków to najważniejsze zawody w Pucharze Świata. W weekend konkursy odbywają się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Po piątkowych treningach i kwalifikacjach, w sobotę pora na konkurs drużynowy. Transmisję przeprowadzi TVP.

PŚ w skokach narciarskich. Biało-Czerwoni na podium, trzech w pierwszej piątce

Kamil Stoch zwyciężył w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Titisee-Neustadt. Wyrównał tym samym rekord Adama Małysza pod...

zobacz więcej

O zwycięstwo walczyć będzie dziewięć reprezentacji. Polacy wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki i będą jednymi z faworytów do zwycięstwa.

W niedzielnym, indywidualnym konkursie wystąpi sześciu Polaków. Piotr Żyła został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. To pierwszy tego typu przypadek w polskiej kadrze w tym sezonie.

W piątek najlepiej z Biało-Czerwonych spisywał się Stękała, który był w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu trzeci.

Zawody bez udziału kibiców


Z powodu pandemii koronawirusa zawody odbędą się bez udziału kibiców. Wstęp na obiekt będą mieli tylko zawodnicy, członkowie zespołów i dziennikarze. Łącznie kilkaset osób – powiedział sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego Jan Winkiel.

Niestety jedyną możliwością zobaczenia zawodów będzie oglądanie ich w telewizji – podkreślił Winkiel.

W Zakopanem w ciągu ostatnich dni intensywnie prószył śnieg, który zasypywał tory. W weekend we znaki daje się też temperatura, która może spaść nawet do -18 st. – mówił rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. – Będzie bardzo chłodno, będzie biało, będzie padał śnieg. Warunki fantastyczne! – zapewnił.

Transmisje skoków


Studio sobotniego konkursu drużynowego w TVP Sport od godz. 15.10, a transmisja zawodów również Jedynce, od godz. 15.55. Niedzielny konkurs indywidualny będzie można oglądać od godz. 15.05 w TVP Sport i od godz. 16 w Jedynce. Biało-Czerwoni do tej pory wygrali 11 pucharowych konkursów na Wielkiej Krokwi. Pięciokrotnie triumfował tutaj Kamil Stoch (2011, 2012, 2015, 2017, 2020), a cztery razy najlepszy był Adam Małysz (2002, dwukrotnie w 2005, 2011). Po jednym zwycięstwie na swoim koncie mają Piotr Fijas (1980) i reprezentacja Polski w konkursie drużynowym (2018). W 1980 r. na Średniej Krokwi najlepszy okazał się Stanisław Bobak.

W XXI wieku obiekt kilkukrotnie był modernizowany. Wielka Krokiew ma wymiary K-125 oraz HS 140 i jest największą skocznią narciarską w Polsce. Oficjalny rekord wynosi 147 m. Taką odległość 25 stycznia 2020 r. osiągnął Japończyk Yukiya Sato

Czytaj także: Zakopane czeka na skoczków. „Jesteśmy gotowi”

źródło:
Zobacz więcej