RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszają zapisy na szczepienia. Najpierw 80 plus [WIDEO]

Osób w wieku 80 plus mamy ponad 1,7 mln, więc gdyby naraz wszystkie zadzwoniły na infolinię, to trudno się spodziewać, że będzie wszystko w porządku – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do rejestrowania się na szczepienia. – Robimy wszystko, żeby do takich sytuacji nie doszło – zapewnił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info.

Ekspert o szczepionce na COVID-19. Czy może dojść do powikłań, modyfikacji DNA?

Czy i do jakich powikłań może dojść po szczepieniu na koronawirusa? Czy osoby chore na astmę mogą się szczepić? I czy szczepionka na COVID-19...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Minister przypomniał, że od godz. 24.00 mogą rejestrować się na konkretne daty do szczepienia osoby z rocznika 1941 i niższych. Powiedział, że jest ich ponad 1,7 mln i gdyby naraz wszystkie zadzwoniły, to trudno się spodziewać, że będzie wszystko w porządku. – Więc prosimy o wyrozumiałość – zaapelował.

Zaznaczył, że zapisywać się można przez cały tydzień. Terminy są dostępne do końca marca. Radził, aby spokojnie dzwonić oraz korzystać też z innych kanałów rejestracji, np. pójść do swego POZ-u.

– Ale oczywiście można też skorzystać z internetu, przy czym siłą rzeczy nie zakładamy, że to będzie dominująca metoda zapisywania się na szczepienia w grupie wiekowej 80 plus – powiedział minister Niedzielski. Zaapelował też do bliskich seniorów, aby pomogli im w rejestracji.

Jak zapisać się na szczepienie?


Seniorzy do wyboru mają niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku mogą się umawiać seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Seniorzy po osiemdziesiątce od 15 stycznia mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny.

Zobacz, jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19

Chętni po ukończeniu 18. roku życia mogą już zgłosić się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można to zrobić przez infolinię telefoniczną pod...

zobacz więcej

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani - można wybrać dowolny punkt).

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.

SMS z powiadomieniem o szczepieniu


Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

Uwaga – aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Takich miejsc od 15 stycznia będzie niemal 6 tys. Ich lista jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

źródło:
Zobacz więcej