RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert o szczepionce na COVID-19. Czy może dojść do powikłań, modyfikacji DNA?

Ekspert odpowiada na pytania dotyczące szczepień na COVID-19 (fot. Shutterstock/vasilis asvestas)
Ekspert odpowiada na pytania dotyczące szczepień na COVID-19 (fot. Shutterstock/vasilis asvestas)

Czy i do jakich powikłań może dojść po szczepieniu na koronawirusa? Czy osoby chore na astmę mogą się szczepić? I czy szczepionka na COVID-19 modyfikuje, jak obawiają się tego niektórzy, ludzkie DNA? Na pytania portalu tvp.info odpowiada dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Zobacz, jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19

Chętni po ukończeniu 18. roku życia mogą już zgłosić się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można to zrobić przez infolinię telefoniczną pod...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Skutki uboczne po szczepieniu na koronawirusa


Poważne skutki uboczne są niezwykle rzadkie – w jednym do trzech przypadków na milion zaszczepionych osób może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Pojawiające się łagodne, nieprawidłowe odczyny poszczepienne, jak ból ręki, podwyższona temperatura czy zaczerwienienie, mieszczą się w granicach tego, co dzieje się po każdej innej szczepionce.

Powikłania po szczepieniu Pfizer w Polsce


W Polsce zaszczepiono dotychczas około 300 tys. osób; w kilkudziesięciu przypadkach zgłoszono wystąpienie łagodnych, nieprawidłowych odczynów poszczepiennych. W kilku przypadkach wystąpiły trochę poważniejsze objawy alergiczne, jeden przypadek jest ciężki. To przypadek pacjenta z bardzo wieloma obciążeniami. Pacjent ten jest hospitalizowany, w tym przypadku nie doszło jednak do wstrząsu anafilaktycznego.

Szczepienia na COVID-19 a planowanie ciąży


Dla kobiet w ciąży oraz tych, które planują ciążę w najbliższym czasie, to szczepienie nie jest zalecane. Nie dlatego, żeby było to groźne, tylko dlatego, że nie ma badań w tym zakresie. W związku z tym, jeżeli w najbliższych miesiącach planowana jest ciąża lub jeśli kobieta jest w ciąży, to oczywiście nie szczepimy.

Pfizer: Nasza szczepionka jest skuteczna przeciwko mutacjom koronawirusa

Szczepionka przeciwko COVID-19, opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest też skuteczna wobec niedawno odkrytych...

zobacz więcej

Szczepionka na COVID-19 a antykoncepcja


Nie ma żadnych informacji, żeby stosowanie antykoncepcji miało wpływ na rezultat szczepienia czy zakłócało działanie środka antykoncepcyjnego.

Szczepionka na COVID-19 a alergia


Ostrożność powinny zachować osoby, które miały w przeszłości ciężkie reakcje anafilaktyczne. Te osoby, po rozmowie z lekarzem, mogą nie otrzymać szczepienia.

Ryzyko reakcji anafilaktycznej po szczepionce mRNA przeciw COVID-19


Ocenia się że ryzyko jest takie samo, jak w przypadku innych szczepionek – jeden do trzech przypadków na milion zaszczepionych osób.

Szczepionka na COVID-19 a astma, nadciśnienie, łuszczyca i stwardnienie rozsiane


Astma jest chorobą, która jest czynnikiem predestynującym do rozwoju COVID-19, warto więc – poza sytuacjami skrajnymi – wszystkich astmatyków i alergików szczepić. Przeciwwskazaniem nie jest też nadciśnienie, podobnie jak łuszczyca czy stwardnienie rozsiane. Nie ma dowodów wskazujących na to, by choroby autoimmunologiczne, jak łuszczyca, były przeciwwskazaniem, poza okresami jakichś dramatycznych zaostrzeń w przebiegu tych chorób.

Czarny rynek szczepionek na koronawirusa. 750 dolarów za dwie dawki

750 dolarów oszuści żądają za rzekome szczepionki na COVID-19 dla jednej osoby. Niektórzy sprzedawcy oferują nawet 10 tys. dawek za 30 tys. dolarów...

zobacz więcej

Szczepionka na COVID-19 a choroby współistniejące


Stałym przeciwwskazaniem do podanie szczepionki jest tylko ryzyko wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej. Decyzję podejmuje lekarz w uzgodnieniu z pacjentem.

Szczepionka na COVID-19 a inne leki


Nie ma interakcji pomiędzy szczepionką a lekami. W charakterystyce tego produktu leczniczego nie przedstawiono zastrzeżeń, że z określonymi lekami nie należy tej szczepionki podawać.

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) przy szczepionce na koronawirusa


Możliwe niepożądane odczyny poszczepienne to: ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, drobna wysypka, czasem podwyższona temperatura, nieznaczne bóle kostno-stawowe, bóle mięśniowe, ogólne rozbicie i ogólne złe samopoczucie. Te objawy na ogół trwają kilka, kilkanaście godzin i zwykle nie wymagają interwencji, nawet w postaci leku przeciwbólowego czy przeciwgorączkowego.

Mogą też wystąpić większe lub mniejsze reakcje uczuleniowe. Bardzo rzadko, w jednym do trzech przypadków na milion podanych dawek, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Czy szczepionka na COVID-19 modyfikuje ludzkie DNA?


Oczywiście, że nie modyfikuje. Wirusowe mRNA nie jest w stanie dojść do jądra komórkowego i łączyć się z naszym DNA. Do tego jest potrzebny specjalny proces, który nie jest możliwy w tym przypadku. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Nauka przeciw pandemii, tam można znaleźć więcej informacji na ten temat.

źródło:
Zobacz więcej