RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Młodzi organizatorzy ŚDM w Lizbonie wspierają seniorów w czasie pandemii

Młodzi Portugalczycy wspierają seniorów w trudnym czasie pandemii (fot. Facebook/Jornada Mundial da Juventude)
Młodzi Portugalczycy wspierają seniorów w trudnym czasie pandemii (fot. Facebook/Jornada Mundial da Juventude)

Młodzi organizatorzy Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie w 2023 intensyfikują przygotowania, mimo utrudnień zw. z pandemią koronawirusa. W styczniu przebiegają one pod znakiem wspierania osób samotnych, głównie seniorów. Według stołecznych parafii większość młodzieżowych grup parafialnych, zaangażowanych w ŚDM, próbuje nawiązywać i utrzymywać regularne kontakty z osobami starszymi, które ze względu na restrykcje epidemiczne najbardziej odczuwają osamotnienie.

Wpływ pandemii na Kościół. „Papież Franciszek nie ma terminarza” [WIDEO]

Cały świat jest dotknięty pandemią, która zmieniła życie także w Watykanie. Papież nie posiada obecnie terminarza, a jego podróże zostały...

zobacz więcej

Jedna z lizbońskich wolontariuszek, Percilia Pinto w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną wyjaśniała, że – w parafii zarządzanej przez franciszkanów – pomoc seniorom jest jedną z inicjatyw, która może służyć zarówno przygotowaniom do ŚDM, jak i dynamizowaniu życia religijnego miejscowej wspólnoty.

Wskazała też, że już w okresie Adwentu lokalna młodzież zorganizowała inicjatywy, aby pomagać najuboższym i samotnym mieszkańcom parafii. Dodała, że kontakt z samotnymi seniorami polega na regularnych rozmowach telefonicznych z nimi, czy też udzielaniu wsparcia materialnego.

Jak zaznaczyła Pinto, już na początku grudnia komitet organizacyjny ŚDM wezwał lizbońską młodzież do podjęcia działań służących „wsparciu innych osób w okresie Adwentu i świąt Bożego Narodzenia”. W ten sposób, jak napisali organizatorzy wydarzenia, miałby „powstać wielki ogólnokrajowy ruch służący niesieniu radości”.

��‍♂‍��‍♀‍ A iniciativa "Faz Missão" está a chegar aos jovens de todo o país! Acompanhe as redes sociais da Jornada...

Pubblicato da Patriarcado de Lisboa su Sabato 28 novembre 2020
Najbliższe centralne obchody ŚDM, których pomysłodawcą był św. Jan Paweł II, odbędą się na terenie aglomeracji Lizbony w sierpniu 2023 r. Pierwotnie planowano je przeprowadzić latem 2022, ale termin ten przełożono z powodu pandemii.

Czytaj także: Prezentacja loga Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.


źródło:
Zobacz więcej