RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rodzic 1 i rodzic 2 zamiast matki i ojca. Nowe rubryki w dokumentach

Poprzednią zmianę wprowadzono w 2019 roku (fot. Shutterstock/LightField Studios)
Poprzednią zmianę wprowadzono w 2019 roku (fot. Shutterstock/LightField Studios)

„Rodzic 1, rodzic 2”– takie określenie zamiast matki i ojca widnieć będzie we Włoszech w nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 lat i na wnioskach o przyjęcie do szkoły – zapowiedziała szefowa MSW Luciana Lamorgese. Zadowolenie z tej decyzji wyraziły środowiska LGBT.

Włosi protestują: Rząd chce karać więzieniem za „dyskryminację LGBT”

Do sześciu lat więzienia za stosowanie lub podżeganie do przemocy, do półtora roku więzienia za dyskryminację LGBT, a także możliwość nałożenia kar...

zobacz więcej

O zapowiedzi zmian informuje włoska prasa podkreślając, że tym samym przywrócony zostanie stan sprzed decyzji poprzedniego szefa MSW, lidera Ligi Matteo Salviniego, który w 2019 roku zalecił wykreślenie „rodzica 1” i „rodzica 2” z dokumentów. Wprowadził je centrolewicowy rząd Matteo Renziego w 2015 r.

Salvini przywracając „ojca” i „matkę” do dokumentów argumentował: „Będziemy bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety”.

Minister Lamorgese wyjaśniła podczas interpelacji w Izbie Deputowanych, że przywrócenie określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” ma na celu „zagwarantowanie zgodności z normami wprowadzonymi przez regulamin UE i rozwiązanie problemów sygnalizowanych przez inspektora danych osobowych” w związku z dekretem z 2019 roku.

Szefowa MSW przypomniała, że inspektor danych osobowych zwrócił uwagę na to, że sformułowanie „ojciec” i „matka” wywołało „mocną krytykę z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca”.

Matteo Salvini napisał zaś na Twitterze: „Przy wszystkich problemach , jakie są we Włoszech, w rządzie zajmują się tym, by wykreślić „ojca” i „matkę” z dowodu tożsamości dla małoletnich, by zastąpić ich rodzicem 1 i 2. Im szybciej pójdą do domu, tym lepiej”.

źródło:

Zobacz więcej