RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nierzetelnym podatnikom grożą wyższe kary

Liczba mandatów wciąż rośnie (fot. Shutterstock/Blue Planet Studio)
Liczba mandatów wciąż rośnie (fot. Shutterstock/Blue Planet Studio)

Grzywna za przestępstwo skarbowe może wynieść nawet 26,8 mln zł. Za wykroczenie grozi mandat do 5,6 tys. zł – pisze „Rzeczpospolita”.

UOKiK nałożył ponad 20 mln zł kary na Open Life TU Życie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył ponad 20 mln zł kary na Open Life TU Życie – poinformował Urząd. Firma...

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że minimalne wynagrodzenie za pracę  wzrosło w 2021 r. o 200 zł i wynosi 2,8 tys. zł. „To oznacza, że zwiększyły się też maksymalne kwoty kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, które są oparte na jego wysokości” – czytamy.

„Z wykroczeniem skarbowym mamy do czynienia, gdy kwota uszczuplenia nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2021 r. jest to 14 tys. zł (5 x 2,8 tys. zł), o 1 tys. zł więcej niż w poprzednim roku” – podaje „Rz”.

Liczba mandatów wciąż rośnie


„Podatnik, który popełni wykroczenie, może otrzymać od skarbówki mandat w wysokości od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 280 zł do 5,6 tys. zł. Grozi mu też grzywna od 280 do 56 tys. zł (od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia), którą sąd może wymierzyć wyrokiem” – wylicza gazeta.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów podało największych podatników CIT

„Antykryzys. Poradnik”. Kody PKD dla przedsiębiorców

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele branż zmuszonych było zaprzestać swojej działalności. W odpowiedzi na obostrzenia rząd przygotowywał...

zobacz więcej

Adwokat Jarosław Ziobrowski w rozmowie z „Rz” zaznacza, że od kilku lat rośnie liczba i wysokość mandatów nakładanych przez urzędy skarbowe w sprawach jak np. złożenie deklaracji po terminie.

„Najczęściej są to wykroczenia popełniane nieumyślnie, wynikające z przeoczenia lub niewiedzy. Wystarczyłoby np. wezwanie podatnika, by ich uniknąć. Wydaje się, że celem takiej praktyki jest zwiększenie dochodów budżetowych” – mówi Ziobrowski.

Surowe konsekwencje za przestępstwo skarbowe


Według gazety z o wiele surowszymi konsekwencjami musi się liczyć podatnik, który popełni przestępstwo skarbowe. „Zgodnie z art. 23 kodeksu karnego skarbowego, w orzeczeniu kary grzywny za przestępstwa skarbowe sąd określa liczbę stawek i wysokość jednej stawki dziennej. Najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 720” – podaje.

Zobacz także: Prezes PFR: Przyszły rok lepszy dla gospodarki 

„Sąd, ustalając stawkę dzienną, bierze pod uwagę: dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Sama stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia (2,8 tys. zł / 30 = 93,33 zł), ani przekraczać jej 400-krotności (400 x 93,33 zł = 37 333,33 zł). To oznacza, że kara grzywny za przestępstwo skarbowe może wynosić od 933,33 zł (10 stawek dziennych x 93,30 zł) do nawet 26,8 mln zł (720 stawek x 37 333,33 zł)” – dodaje.

źródło:

Zobacz więcej