RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wolontariusze atakowani przez wandali. Ratowali ludzi podczas śnieżycy

Wandale zniszczyli kilkanaście aut uczestników akcji SOS 4x4 Rescate (fot. Aingeru Harri/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Wandale zniszczyli kilkanaście aut uczestników akcji SOS 4x4 Rescate (fot. Aingeru Harri/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Grupa wolontariuszy spontanicznie ratujących kierowców i pasażerów podczas śnieżycy „Filomena” w Hiszpanii stała się celem ataków ze strony „nieznanych sprawców”. Zniszczyli oni już kilkanaście aut uczestników akcji SOS 4x4 Rescate, w ramach której udzielono pomocy ponad 5 tys. osób.

Śnieżyca „Filomena” zbiera śmiertelne żniwo. Hiszpanów poproszono o pozostanie w domach

Utrzymująca się od piątku nad Półwyspem Iberyjskim śnieżyca „Filomena” doprowadziła do wtorku w Hiszpanii do śmierci co najmniej siedmiu osób....

zobacz więcej

Wolontariusze z nieformalnego ruchu, który zawiązał się w celu ratowania kierowców zasypanych na ponad tysiącu hiszpańskich dróg, na swojej stronie internetowej informują, że choć nie należą do służb mundurowych, to nie pobierają pieniędzy za ratowanie ludzi.

Według Mariano Dieza, jednego z wolontariuszy, wśród różnych form wsparcia udzielanego przez akcję SOS 4x4 Rescate, której liderzy podjęli już decyzję o zakończeniu inicjatywy, było też dowożenie osób do szpitali, zarówno personelu, jak też pacjentów potrzebujących pilnej interwencji medycznej.

Wandalizm, plądrowanie i akty przemocy


Media podają, że ofiarności wielu mieszkańców Hiszpanii bezinteresownie pomagających uwięzionym w zaspach kierowcom towarzyszą też akty wandalizmu oraz plądrowanie opuszczonych na drogach pojazdów. Policja potwierdziła już kilkadziesiąt takich zdarzeń, w tym akty przemocy wobec członków SOS 4x4 Rescate.

Według środowego wydania sportowego dziennika „Marca” heroiczność wielu osób jest odbierana negatywnie przez niektórych mieszkańców Hiszpanii, prawdopodobnie część środowiska taksówkarzy. Uznają oni SOS 4x4 Rescate za grupę zakamuflowanych kierowców taksówek, którzy nie posiadają licencji na pracę w tym zawodzie. „Opuszczamy ulice. Nie możemy pozwolić na złe odbieranie naszej pomocy i na kolejne akty wandalizmu przeciwko naszym samochodom” – poinformowali w środowym komunikacie autorzy inicjatywy SOS 4x4 Rescate.

Śnieżyca „Filomena”


Do środowego wieczora wskutek śnieżycy „Filomena” oraz drastycznego spadku temperatur w Hiszpanii potwierdzono śmierć ośmiu osób.

Najbardziej doświadczonymi przez żywioł regionami Hiszpanii są aglomeracja Madrytu, a także wspólnoty autonomiczne Walencji, Aragonii oraz Kastylii-La Manchy, gdzie wciąż panuje chaos komunikacyjny na drogach oraz trasach kolejowych.

źródło:

Zobacz więcej