RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Latkowski: Dostaję sygnały o fizycznym zagrożeniu. Jesteśmy Rosją? Afera Amber Gold

Ja wiele filmów zrobiłem, dotykałem najważniejszych spraw kryminalnych w tym kraju, ale po raz pierwszy mam poczucie zagrożenia, fizyczne poczucie zagrożenia. Jeśli dostaję taki sygnał: tym razem nie skończy się dyskredytowaniu twojej osoby, tylko licz na to, że stanie ci się coś więcej. To jest normalne, że jesteśmy Rosją? – pyta dziennikarz śledczy Sylwester Latkowski w TVP Info po premierze filmu „Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy”.

Dwa lata po śmierci Pawła Adamowicza. Na jakim etapie jest śledztwo?

Dziś mijają dwa lata od zbrodni, która wstrząsnęła Polską. 13 stycznia 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został brutalnie zamordowany przez...

zobacz więcej

Dziennikarz Sylwester Latkowski, autor dokumentu wyemitowanego w TVP Info „Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy”, powiedział, że śledczy zajmujący się nieudolnie tą sprawą nadal pracują w prokuratorze na różnych szczeblach.

Sylwester Latkowski uważa, że opinii publicznej udało się wmówić, iż za aferą Amber Gold stoją dwie osoby - założyciele spółki Marcin i Katarzyna P.

Sieć powiązań


W ocenie autora filmu trójmiejski wymiar sprawiedliwości cały czas jest skorumpowany i tworzy tzw. układ - sieć powiązań prokuratorów, sędziów, policjantów z biznesmenami i gangsterami. W dokumencie Sylwester Latkowski opublikował nieoficjalną rozmowę o tym między innymi z byłym szefem CBŚ Jarosławem Marcem.

Byli oficerowie mówili w filmie, że służby miały wiedzę o aferze, ale na początkowym etapie nic nie robiły. Były komendant główny policji Zbigniew Maj tłumaczył Latkowskiemu, że "Gdańsk, to zamknięte miasto" i z uwagi na lokalne układy niewiele można zrobić.

Sąd zdycydował ws. dalszego aresztu dla Sławomira Nowaka

Sławomir Nowak spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące. Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył byłemu ministrowi transportu w latach 2011-2013, areszt...

zobacz więcej

Latkowski w swoim filmie powtórzył tezy, o których pisał w 2012 r. w tygodniku „Wprost” na temat rzekomych powiązań Amber Gold z biznesmenem Mariusem O. oraz Janem P., ps. Tygrys. Po tekstach w tygodniku Latkowski został pozwany przez przedsiębiorcę.

Dużą część filmu stanowiły nagrania z przesłuchań przed komisją śledczą ds. Amber Gold byłych szefów ABW i CBA - Krzysztofa Bondaryka, Pawła Wojtunika, matki Katarzyny P., b. ministra transportu w rządzie Donalda Tuska - Sławomira Nowaka oraz pracującego dla OLT Express syna b. premiera - Michała Tuska.

19 tysięcy klientów oszukanych na ponad 850 milionów złotych


Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować pieniądze klientów w złoto oraz inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową.

W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych. Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold w swoim raporcie końcowym, liczącym prawie 600 stron, w 2019 roku skrytykowała działania prokuratury, policji, ABW, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, urzędów skarbowych i Ministerstwa Finansów w aferze Amber Gold. Natomiast pozytywnie ocenia reakcję Ministerstwa Gospodarki i Komisji Nadzoru Finansowego.

źródło:
Zobacz więcej