RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pożegnalny prezent” administracji Trumpa. Dotyczy Nord Stream 2

Europejskie firmy nadal wspierają projekt Nord Stream 2 (fot.  PAP/Stefan Sauer/dpa-Zentralbild/dpa)
Europejskie firmy nadal wspierają projekt Nord Stream 2 (fot. PAP/Stefan Sauer/dpa-Zentralbild/dpa)

Mimo końca kadencji, administracja Trumpa nie rezygnuje z działań w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Pożegnalnym prezentem ma być „czarna lista” firm, które pomimo wprowadzonych sankcji, wciąż zaangażowane są w realizację niemiecko-rosyjskiego projektu – opisuje portal energetyka24.pl, powołując się na Agencję Reutersa.

Meklemburgia chce obejść amerykańskie sankcje. Jej trik ma pomóc Nord Stream 2

Władze Meklemburgii próbują obejść amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2. W tym celu powołały ekologiczną fundację. Komentator niemieckiego...

zobacz więcej

Anonimowe źródło agencji w rządzie USA wskazuje, że władze tego kraju starały się informować firmy wspierające Nord Stream 2 o ryzyku i zachęcać je do wycofania „zanim będzie za późno”.

Wszystko wskazuje na to, że czas się skończył.

Amerykański raport o Nord Stream 2


„W czwartek lub piątek opublikowany zostać ma raport dotyczący firm, które nadal pomagają w ukończeniu kontrowersyjnego rurociągu. Mowa tu m.in. o podmiotach zapewniających ubezpieczenie inwestycji, uczestniczących w układaniu rur, prowadzących weryfikację sprzętu czy certyfikujących pracę. Wszystkim grożą surowe konsekwencje, jeżeli nie zaprzestaną działań związanych z NS2” – opisuje energetyka24.pl.

Wiele europejskich firm od miesięcy było dopytywanych przez amerykańską administrację o udział w projekcie Nord Stream 2: m.in. wartość świadczonych czy terminy.

Sankcje na firmy zaangażowane w rosyjsko-niemiecki projekt


W depeszy Agencji Reutersa pojawia się np. Zurich Insurance Group. Firma jednak nie odpowiedziała na prośbę o komentarz do sprawy – czytamy. W grudniu minionego roku Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o budżecie Pentagonu na przyszły rok. Warunkuje ona planowane wycofanie części wojsk USA z Niemiec i Afganistanu od przedstawienia oceny skutków tego kroku i rozszerza sankcje dotyczące projektu Nord Stream 2.

źródło:
Zobacz więcej