RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po brexicie brytyjscy kierowcy bezkarni na francuskich drogach

W normalnych czasach brytyjscy kierowcy dostawali we Francji blisko pół miliona mandatów (fot. PAP/EPA/NEIL HALL)
W normalnych czasach brytyjscy kierowcy dostawali we Francji blisko pół miliona mandatów (fot. PAP/EPA/NEIL HALL)

Nieprzewidzianą konsekwencją brexitu jest zniknięcie z francuskich radarów brytyjskich kierowców przekraczających prędkość lub przejeżdżających skrzyżowanie na czerwonym świetle – podają francuskie media, w tym dziennik „Le Monde”. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowodowało zakończenie wymiany danych na podstawie numerów rejestracyjnych.

Brexit. Celnicy w Holandii skonfiskowali kanapki brytyjskim kierowcom

Holenderskie wiadomości telewizyjne wyemitowały materiał filmowy, na którym celnicy konfiskują kanapki z szynką kierowcom przybywającym promem z...

zobacz więcej

Na razie lockdown z powodu  COVID-19 po obu stronach kanału La Manche powoduje, że sprawa wydaje się marginalna. Ale w normalnych czasach brytyjscy kierowcy dostawali we Francji blisko pół miliona mandatów automatycznych rocznie na sumę 30-60 mln euro.

Do czasu nowej dwustronnej umowy, takiej jak ze Szwajcarią i Monaco, francuski skarb państwa musi pożegnać się z tymi wpływami. Media nad Sekwaną zwracają uwagę, że poddani brytyjskiej królowej przodują wśród cudzoziemców w popełnianiu wykroczeń na francuskich szosach.

Polacy na ósmym miejscu wśród jadących za szybko


Zaraz po nich uplasowali się Belgowie (nieco poniżej 300 tys. radarowych mandatów) i Hiszpanie (262 tys.). Wśród cudzoziemców zbyt mocno naciskających na pedał gazu Polacy znaleźli się na ósmym miejscu ze 109 tys. mandatów – wynika z danych za 2019 r.

Szkocka Partia Narodowa chce od rządu w Londynie odszkodowania za brexit

Szkocka Partia Narodowa (SNP) wezwała brytyjski rząd do wypłacenia Szkocji wielomiliardowych odszkodowań za „niszczycielsko wysoką cenę” brexitu,...

zobacz więcej

Według francuskich mediów czołowe miejsce wśród piratów drogowych zdobyli sobie Brytyjczycy przez urządzanie nielegalnych wyścigów we Francji, podczas których dochodzi do wielokrotnego przekroczenia dozwolonej prędkości.

Pozostają jeszcze mandaty wypisywane bezpośrednio przez policję – te trzeba płacić od razu albo grozi zablokowanie pojazdu.

Obie strony mają nadzieję na szybkie podpisanie nowego porozumienia. Ale, jak wskazuje największy francuski portal motoryzacyjny Caradisiac, „negocjacje mogą być równie długie, jak w sprawie brexitu”.

źródło:

Zobacz więcej