
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył ponad 20 mln zł kary na Open Life TU Życie – poinformował Urząd. Firma stosowała wobec konsumentów nieuczciwą sprzedaż ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) – dodał UOKiK.
Niemcy spadły o trzy miejsca w obejmującym 21 państw indeksie firm rodzinnych i znajdują się na pozycji 17. Czołówka to Stany Zjednoczone, Wielka...
zobacz więcej
UOKiK poinformował w komunikacie, że prezes Chróstny w wyniku zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego, po przeanalizowaniu w toku postępowania zawieranych przez Open Life TU Życie z konsumentami umów UFK i wypełnionych przez nich przy sprzedaży ankiet adekwatności, stwierdził, że Open Life TU Życie proponował konsumentom ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym nieodpowiadające ich potrzebom (misselling).
Według Urzędu ubezpieczyciel sprzedawał konsumentom umowy UFK zawierające fundusze kapitałowe bardziej ryzykowne, niż wynikało to z potrzeb konsumentów i oceny ich profilu ryzyka, a także na okres dłuższy, niż sobie tego życzyli.
15 stycznia ruszamy z kolejną tarczą finansową skierowaną do branży turystycznej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że...
zobacz więcej
Jak wskazał UOKiK, ubezpieczyciel Open Life TU Życie naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył łącznie karę finansową w wysokości 20 mln 11 tys. 600 zł. Kwestionowane w decyzji praktyki przedsiębiorca stosował od 2016 r. do drugiej połowy 2018 r. w zakresie missellingu, a w zakresie wprowadzania konsumentów w błąd – do końca 2018 r.
Ceny mieszkań w III kwartale 2020 r. wzrosły o 10,9 proc. rok do roku i 2 proc. w stosunku do II kwartału – podał w poniedziałek Główny Urząd...
zobacz więcej
Zdaniem UOKiK ubezpieczyciel wprowadzał niektórych konsumentów w błąd, oferując im umowy UFK nieadekwatne do ich potrzeb i profilu ryzyka określonych na podstawie wypełnionej ankiety, jednocześnie przedstawiając im do podpisu oświadczenie przenoszące na nich odpowiedzialność za podjętą przez ubezpieczyciela decyzję >oraz nie informując ich o jego rzeczywistych skutkach.
UOKiK przypomniał, że instytucje finansowe, oferując produkty inwestycyjne, np. ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, mają obowiązek – zgodnie z rozporządzeniem MIFID II – zweryfikować, czy przedstawiany konsumentom produkt jest dostosowany do ich potrzeb finansowych, doświadczenia inwestycyjnego i wiedzy, a także akceptowalnego poziomu ryzyka.