RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwa lata po śmierci Pawła Adamowicza. Na jakim etapie jest śledztwo?

Dziś mijają dwa lata od zbrodni, która wstrząsnęła Polską. 13 stycznia 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został brutalnie zamordowany przez Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ujawniono nagranie z chwil po ataku na Adamowicza. Prezydent był jeszcze świadomy

Rok temu w wyniku ataku nożownika zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. „Fakty” TVN opublikowały nieznane dotąd nagranie, na którym...

zobacz więcej

Śledztwo ws. śmierci Pawła Adamowicza prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jak przekazała w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka tej prokuratury Grażyna Wawryniuk, postępowanie w tej sprawie zostało przedłużone do 13 kwietnia 2021 r.

Poinformowała też, że w grudniu zeszłego roku śledczy powołali trzeci zespół biegłych psychiatrów, którzy wydadzą opinię ws. Stefana W.

Czekamy na wyniki badań i sporządzenie opinii . Wcześniej powstały dwie sprzeczne ze sobą opinie, wykonane przed dwa różne zespoły biegłych. W pierwszej z nich stwierdzono, że W. jest niepoczytalny, w drugiej, że miał ograniczoną poczytalność. Prokuratura podjęła działania mające na celu wyeliminowanie tych wątpliwości. Kwestia ustalenia poczytalności jest istotna z punktu widzenia śledztwa – dodała Wawryniuk.

Zabójca wszedł na scenę i dźgnął ofiarę nożem


Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stefan W. wszedł na scenę i ranił samorządowca w serce nożem.

Psycholog śledczy ustalił motyw zabójstwa Pawła Adamowicza?

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku otrzymała opinię biegłego psychologa śledczego na temat motywu działania Stefana W., podejrzanego o zabójstwo...

zobacz więcej

– Halo, nazywam się Stefan W. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała – mówił sekundy po ataku W., któremu udało się dostać do mikrofonu.

Adamowicz trafił do szpitala. Następnego dnia poinformowano, że zmarł. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina.

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

Jak politycy opozycji zachowywali się po śmierci Adamowicza?


„Wiadomości” TVP1 przypomniały, jak politycy opozycji zachowali się tuż po zamordowaniu Adamowicza. Winą za zabójstwo próbowano wtedy obarczać przeciwników politycznych, a nawet dziennikarzy Telewizji Polskiej.

Nowe informacje o śledztwie ws. zabójstwa Adamowicza. Prokuratura zdecydowała

Trzeci zespół biegłych psychiatrów zbada i wyda opinię w sprawie zabójcy Pawła Adamowicza. Decyzję o powołaniu nowych ekspertów podjęła Prokuratura...

zobacz więcej

– Ta atmosfera ostatniej kampanii wyborczej i ostatnich lat, jeżeli chodzi o Pawła Adamowicza, była niebywała. Liczba materiałów, która została wyprodukowana przez TVP, to ciągłe szczucie – mówił wtedy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Tylko w tej jednej wypowiedzi zawarte są oskarżenia, których fałszywość bardzo łatwo wykazać.

– Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz – mówił Stefan W. tuż po zbrodni. Tłumaczył, że zaatakował Pawła Adamowicza, chcąc zemścić się na Platformie Obywatelskiej za rzekome osobiste krzywdy. Problem w tym, że Adamowicz od wielu lat nie był już związany z tą partią.

Wałęsa odciął się od Adamowicza


Wielu polityków PO odcinało się od Adamowicza. – Proszę cię, zrozum, że w tej chwili jesteś organizmem niszczącym – zwracał się do Adamowicza poseł PO Jarosław Wałęsa. Oburzenie wśród polityków Platformy wywołał fakt, że Adamowicz wystartował na prezydenta Gdańska. Wiele mediów informowało też o problemach Adamowicza z prawem.

źródło:
Zobacz więcej