RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Silne mrozy i zamiecie śnieżne. Arktyczne powietrze nadciąga nad Polskę

Od potężnych mrozów w Polsce dzielą nas już tylko godziny. Temperatura może spaść nawet poniżej -20 stopni. Spodziewane są też intensywne opady śniegu. Najchłodniej będzie na południu kraju. Najwięcej śniegu spadnie na południowym zachodzie. Wystąpi też silny wiatr.

Nawałnice nad Polską. IMGW ostrzega: tego nie było od lat

Spektakularne, groźne i niezwykle rzadkie – tak IMGW opisuje zjawisko, które w nocy z wtorku na środę ma wystąpić na terenie Polski. Chodzi o burzę...

zobacz więcej

Silnych mrozów w Polsce spodziewamy się w nocy ze środy na czwartek. Z każdym kolejnym dniem słupki temperatur będą mocno spadać. Jak prognozuje IMGW, w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim tej nocy będzie nawet do –20 stopni.

Zimno będzie również na Podlasiu i Warmii i Mazurach, tam nawet do –17 stopni. W pozostałej części kraju również będzie bardzo mroźno. Nawet w Warszawie będzie kilkanaście kresek poniżej zera.

Instytut prognozuje też intensywne opady śniegu oraz zamiecie śnieżne. W nocy z wtorku na środę najwięcej śniegu spadnie na wschodzie kraju i na Pogórzu Karpackim, około 7 cm, w Karpatach około 10 cm. Na zachodnim wybrzeżu możliwe burze. Miejscami wystąpi gołoledź lub oblodzenie.

Nad morzem i obszarach podgórskich porywy wiatru do 65 km/h, w Tatrach do 70 km/h, a w Sudetach do 100 km/h. Wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne – głównie na północnym zachodzie kraju.

Siarczysty mróz w Polsce. IMGW wydaje alerty. To dopiero początek?

IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe dla dwóch województw przed silnym mrozem i niemal dla całego kraju przed oblodzeniem dróg. Ostry mróz przewiduje...

zobacz więcej

Prognoza długoterminowa


IMGW wydało też orientacyjną prognozę długoterminową na luty 2021.

Eksperymentalna prognoza wskazuje, że w tym roku możemy mieć do czynienia z chłodniejszym lutym niż w ostatnich latach.

Prognoza została opracowana na podstawie dwóch modeli pogodowych, używanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeden z modeli prognozuje średnią temperaturę w granicach normy wieloletniej, ale już drugi wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że średnia temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie osiągać wartość poniżej normy.

Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski prawdopodobnie będzie zawierała się w normie. W północnej części kraju możliwa jest suma opadów powyżej normy.

Według modelu IMGW-Reg miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze kraju mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej. Przekroczenie górnej granicy normy model IMGW-Reg przewiduje jedynie na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Warmii i Mazurach oraz na Podhalu, natomiast dolnej granicy normy – na Śląsku, Podlasiu, Suwalszczyźnie i w południowej części Ziemi Lubuskiej.

źródło:
Zobacz więcej