RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gwiazdowski: Nie wierzę, że zostanę RPO, ale to nie jest happening

Robert Gwiazdowski, wspólny kandydat na RPO zgłoszony przez PSL i Konfederacji (fot. arch.PAP/P.Nowak)

Nie wierzę, że zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ale to nie jest happening, bo mam do przekazania pewne kwestie dotyczące obrony praw i wolności obywatelskich – podkreślił Robert Gwiazdowski, wspólny kandydat na RPO zgłoszony przez PSL i Konfederację.

Przedłużenie kadencji Bodnara a Konstytucja. TK ponownie przesunął termin rozprawy

Trybunał Konstytucyjny na 11 lutego wyznaczył nowy termin rozprawy ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po...

zobacz więcej

Gwiazdowski w radiu RMF FM został zapytany, czy kandyduje na RPO w ramach happeningu i żartu, czy naprawdę wierzy, że zostanie rzecznikiem.

– To są dwie różne rzeczy. Ja nie wierzę, ale to wcale nie jest happening, dlatego że mam pewne kwestie dotyczące obrony praw i wolności obywatelskich ludziom do przekazania. Do przekazania mam tezę, że nie działają sądy, że powinny działać, że mogą działać i że wiem, jak zrobić, żeby one działały – odpowiedział.

Gwiazdowski nie ma szans na wybór


Przyznał też, że nikt z PiS nie rozmawiał z nim na temat kandydowania na RPO; dodał, że nie rozmawiał o tej sprawie z nikim poza PSL i Konfederacji. Na uwagę, że w takim razie nie ma szans na wybór, powiedział, że o tym wie.

Bodnar chce praw wyborczych dla 15-latków. „Ośmiesza urząd RPO” [WIDEO]

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar postuluje, żeby przyznać prawa wyborcze 15-, 16-latkom. – Z niecierpliwością czekam na koniec kadencji i...

zobacz więcej

W wywiadzie dla Interii w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda powiedział, że warto byłoby rozważyć kandydaturę Jana Rokity na stanowisko RPO. Gwiazdowski pytany, czy Rokita byłby dobrym kandydatem, przyznał, że „byłby być może niezłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich”.

Zwłaszcza jak otoczyłby się prawnikami, którzy wiedzą, co zrobić z sądownictwem przy tym systemie, który jest. Wykorzystać np. instytucję skargi kasacyjnej albo wystąpień do Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego o uchwały ujednolicające orzecznictwo – trochę tak jak to robił Janusz Kochanowski: zajmował się konkretną sprawą obywatela, ale analizował, jaki to ma wpływ na innych obywateli i co można zrobić systemowo, żeby problem rozwiązać – dodał.

Rokita za Bodnara? Politycy zgodnie: Są lepsi kandydaci

Przedstawiciele zarówno PiS, jak i opozycji sceptycznie podchodzą do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, by rozważyć kandydaturę Jana Rokity na...

zobacz więcej

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Problemy z wyborem następcy Bodnara


Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na RPO; za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Teraz kandydatami na RPO są: wysunięty przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski, po raz kolejny Rudzińska–Bluszcz oraz zgłoszony przez PiS Piotr Wawrzyk.

Termin zgłaszania kandydatów upłynął 29 grudnia.

źródło:

Zobacz więcej