RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lisa Montgomery została stracona. Wstrzyknięto jej śmiertelny zastrzyk

Lisa Montgomery (fot. materiały policji)

Sąd Najwyższy USA unieważnił we wtorek wieczorem czasu lokalnego orzeczenia sądów niższych instancji o odłożeniu egzekucji Lisy Montgomery i zezwolił na wykonanie kary śmierci na 56-latce skazanej za zabójstwo ciężarnej kobiety. Kobiecie podano śmiertelny zastrzyk.

USA. Pierwsza kobieta ma zostać stracona od niemal siedmiu dekad

W amerykańskim stanie Indiana ma zostać wykonany we wtorek wyrok śmierci na Lisie Montgomery, skazanej za zabójstwo popełnione w 2004 r. Ma to być...

zobacz więcej

Montgomery została zabita śmiertelną dawką pentobarbitalu, środka stosowanego jako lek uspokajający i nasenny. Jak pisze agencja AP, Montgomery nie skorzystała z możliwości wypowiedzenia ostatnich słów. Po wstrzyknięciu trucizny zamknęła oczy; po kilku minutach jej ciało doznało konwulsji, po czym przestało się ruszać.

Montgomery jest pierwszą od 67 lat kobietą straconą przez władze federalne. Prawnicy Montgomery wnosili o wstrzymanie planowanej pierwotnie na wtorek egzekucji ze względu na stan zdrowia skazanej, która zdaniem lekarzy zmaga się z chorobą psychiczną i uszkodzeniem mózgu. W poniedziałek sąd federalny w Indianie oraz sąd apelacyjny przychyliły się do wniosku prawników, jednak Sąd Najwyższy anulował ich decyzje.

„Nikt nie może poważnie podważyć długotrwałej wyniszczającej choroby psychicznej pani Montgomery, zdiagnozowanej i leczonej po raz pierwszy przez lekarzy więziennych” – napisała w oświadczeniu prawniczka skazanej Kelley Henry.

Lisa Montgomery została skazana w 2007 r. za porwanie i uduszenie kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży. Sprawczyni wycięła potem żywe dziecko z łona zabitej i przedstawiała je innym jako swoje. Dziecko żyje do dzisiaj.

Sąd wstrzymał egzekucję kobiety skazanej za zabójstwo ciężarnej

Sąd federalny w stanie Indiana w USA zdecydował w poniedziałek wieczorem o wstrzymaniu planowanej na wtorek egzekucji 56-letniej Lisy Montgomery...

zobacz więcej

Prawnicy kobiety w ubiegłym tygodniu zwrócili się do prezydenta Donalda Trumpa z wnioskiem o zmianę wyroku na dożywocie. Wskazywali m.in. na traumatyczne doświadczenia skazanej, która miała być wykorzystywana i gwałcona przez ojca i jego kolegów.

Administracja Trumpa w tym roku zniosła obowiązujące od 2003 r. moratorium na wykonywanie federalnych wyroków kary śmierci. Prezydent elekt Joe Biden w swej kampanii wyborczej obiecał powrót do moratorium na wyroki federalne i wprowadzenie zachęt dla władz stanowych, by zrezygnowały z egzekucji skazanych.

W 2020 r. w USA karę śmierci wykonano 17 razy, z czego 10 to egzekucje federalne. To największa liczba egzekucji na szczeblu centralnym od XIX wieku.

Montgomery jest jedną z pięciu osób straconych w okresie między wyborami a objęciem władzy przez nowego prezydenta. We wtorek sąd federalny w Waszyngtonie zdecydował o wstrzymaniu dwóch innych federalnych egzekucji ze względu na zainfekowanie skazanych koronawirusem.

źródło:
Zobacz więcej