RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lockdown aż do kwietnia? Wiceminister dementuje rewelacje prezesa sieci kawiarni

Olga Semeniuk komentuje wypowiedź prezesa Green Caffe Nero Adama Ringera (fot. PAP/Mateusz Marek; Forum)
Olga Semeniuk komentuje wypowiedź prezesa Green Caffe Nero Adama Ringera (fot. PAP/Mateusz Marek; Forum)

Rząd przedłużył istniejące restrykcje związane z epidemią koronawirusa do końca stycznia. Tymczasem prezes Green Caffe Nero Adam Ringer, informując o spotkaniu z przedstawicielami rządu, donosi w rozmowie z money.pl, że lockdown potrwa nawet do kwietnia. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk dementuje te informacje. – Takie wypowiedzi powodują niepotrzebny chaos – mówi portalowi tvp.info wiceszefowa resortu.

Popiera Konfederację, chce stworzyć Królestwo Podhalańskie. Kim jest Sebastian Pitoń?

Popiera Konfederację, bywał na proaborcyjnych strajkach, zastanawiał się, „czy Adolf Hitler był agentem Wall Street”, chce „w odpowiednim momencie...

zobacz więcej

W wywiadzie dla portalu Money.pl Adam Ringer, prezes sieci kawiarni Green Caffe Nero, stwierdził, że „nie był zaskoczony” przedłużeniem po 17 stycznia istniejących restrykcji. Tę decyzję w poniedziałek na konferencji prasowej ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz takze: Konferencja prasowa ws. dalszych restrykcji

Z zapowiedzi Niedzielskiego wynika, że potrwają one przynajmniej do 31 stycznia.

Szef Green Caffe Nero o lockdownie do kwietnia


Prezes Green Caffe Nero, który jako przedstawiciel Związku Pracodawców HoReCa uczestniczył w spotkaniu z ministerstwem rozwoju, miał rzekomo usłyszeć od wiceminister Olgi Semeniuk, że luzowanie obostrzeń zaplanowane jest dopiero na marzec.

– To nie było nawet „raczej", tylko na zasadzie, że nie ma na co liczyć, że „raczej nie oczekujcie” – powiedział Ringer w programie „Money. To się liczy”.

Portal tvp.info zwrócił się w tej sprawie do wspomnianej przez biznesmena wiceszefowej resortu rozwoju Olgi Semeniuk. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, w trakcie spotkania nie padły żadne terminy odnoszące się do luzowania obostrzeń.

Wiceminister rozwoju: Niepotrzebny chaos


– Wielokrotnie podkreślałam na spotkaniu, że decyzje, kiedy cokolwiek będzie odmrażane, podejmuje Rada Ministrów i Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w oparciu o analizy Rady Epidemiologicznej – wskazuje. Wiceminister dodaje, że „kwiecień” pojawił się jedynie w kontekście nawiązania do roku 2020, kiedy to po pierwszej fali zakażeń właśnie na wiosnę znoszono najpoważniejsze obostrzenia.

Kiedy odporność zbiorowa w Polsce? Niedzielski o „realnym scenariuszu”

Do tej pory na ponad 250 tysięcy zaszczepionych osób odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym jeden ciężki – przekazał na...

zobacz więcej

– W kontekście wypowiedzi pana Adama Ringera nie do końca rozumiem jego przesłanie i to, o co mu chodziło – poza tym, żeby uzewnętrznić moje nazwisko i prowadzone przez nasz resort konsultacje – konstatuje Semeniuk i dodaje, że słowa szefa Green Caffe Nero są „nieuzasadnione” oraz powodują „niepotrzebny chaos”.

Lockdown a szczepienia


Pytana o znoszenie restrykcji zaznacza, że uwolnienie gospodarcze idzie równolegle z postępami Narodowego Programu Szczepień i jest od tego uzależnione.

Zobacz także: Rząd „zwolnił zagraniczne banki z podatku”? Resort finansów wyjaśnia

– Rozumiem emocje i zmęczenie tymi 10 miesiącami walki z pandemią, ale im szybciej będziemy wspólnie działać, tym – mam nadzieję – mniej miesięcy walki przed nami – podsumowuje w rozmowie z portalem tvp.info Semeniuk.

źródło:
Zobacz więcej