RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakopane czeka na skoczków. „Jesteśmy gotowi”

Wielka Krokiew jest stałym miejscem rywalizacji najlepszych skoczków świata (fot. Rafal Oleksiewicz/PressFocus/MB Media/Getty Images)

– Zakopiańska skocznia jest w pełni gotowa do zawodów – zapewnił Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Udział w piątkowych kwalifikacjach zapowiedziało wstępnie około 80 zawodników, w tym siedmiu Biało-Czerwonych.

PŚ w skokach narciarskich. Biało-Czerwoni na podium, trzech w pierwszej piątce

Kamil Stoch zwyciężył w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Titisee-Neustadt. Wyrównał tym samym rekord Adama Małysza pod...

zobacz więcej

Śniegu w mieście jest wprawdzie niewiele, ale ekipy COS i organizującego zawody TZN wykorzystywały każdy moment, aby pokrywę uzupełniać i utrzymać we właściwym stanie. – Codziennie pilnujemy, żeby wszystko było w idealnym stanie – podkreślił Kozak.

Pracujących na skoczni wspomagały zakupione niedawno dwa ratraki oraz 18 armatek naśnieżających.

Obiekt po remoncie


W ostatnich miesiącach za ponad 4 miliony 300 tysięcy złotych wykonano też kolejne modernizacje infrastruktury wokół skoczni im. Stanisława Marusarza, takie jak remont wieży sędziowskiej, trybun w dwóch sektorach, przebudowę strefy VIP i ciągów komunikacyjnych, a także zapewniono dostawę dodatkowych 12 szatniowych kontenerów mobilnych.

Akces do zakopiańskiej edycji PŚ zgłosiło wstępnie 17 ekip. – O ile wiem, nie będzie zawodników Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i Czechów, ale ilu wystartuje okaże się ostatecznie w czwartek, ponieważ w porównaniu do zawodów inauguracyjnych w Wiśle, gdzie obowiązywał jedynie tzw. protokół zdrowia, zaostrzone zostaną przepisy związane z pandemią – podkreślił prezes TZN.

PŚ w Titisee-Neustadt. Tym razem Norwegowie górą

Polakom nie udało się tym razem stanąć na podium. Najlepszym z Biało-Czerwonych w konkursie Pucharu Świata w Titisee-Neustadt okazał się Dawid...

zobacz więcej

Organizatorzy nie przeprowadzą wprawdzie zawodnikom testów na obecność koronawirusa, ale wszyscy skoczkowie będą musieli okazać aktualne badania. Podobny dokument będą też musieli przedstawić m.in. akredytowani dziennikarze.

Uczestnicy PŚ będą w większości zakwaterowani w OPO COS.

– Będzie to tzw. internat, w którym przebywać i posilać się będą wyłącznie skoczkowie. Wszystko zgodnie z reżimem sanitarnym przekazanym nam przez FIS. Wszelkie inne grupy sportowców korzystają z zupełnie odrębnego budynku – wyjaśnił Sebastian Danikiewicz, dyrektor ośrodka.

Wystąpi siedmiu Polaków


Trener Michal Dolezal zdecydował, że w zakopiańskiej edycji Pucharu Świata nie wystartuje pełna grupa krajowa (maksymalnie jest to 12 skoczków), którą może w zawodach wystawić organizator.

Znamy zarobki Kamila Stocha. Ile dostał za wygraną w Turnieju Czterech Skoczni?

Cztery konkursy i około ćwierć miliona złotych. Tyle Kamil Stoch zarobił podczas zakończonego dziś Turnieju Czterech Skoczni.

zobacz więcej

Na Wielkiej Krokwi rywalizować będą: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Paweł Wąsek i Klemens Murańka.

Ta decyzja, to ważny punkt strategii czeskiego trenera, ponieważ w tym samym czasie w Innsbrucku rozegrany zostanie Puchar Kontynentalny, gdzie dobre występy pozwolą wywalczyć dla Polski maksymalną kwotę zawodników (siedmiu), która będzie mogła startować w kolejnych edycjach Pucharu Świata.

Zobacz również: Stoch wygrał, Niemcy nie zagrali hymnu. Dlaczego?

W Austrii powalczą o to Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch, Maciej Kot, Stefan Hula, Adam Niżnik oraz Arkadiusz Jojko.

PŚ w skokach. Stoch drugi, Norweg Granerud liderem listy płac

Triumfator Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch zajmuje drugie miejsce na liście płac Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w obecnym...

zobacz więcej

W lutym z kibicami?


Ponieważ w sezonie kwotę krajową można wystawić tylko dwa razy, a polski sztab szkoleniowy wykorzystał już jedną taką możliwość podczas inauguracyjnych zawodów w Wiśle (21–22 listopada), ma to ewentualnie nastąpić w lutym podczas dodatkowych konkursów PŚ, które decyzją FIS zostaną zorganizowane w Polsce w zastępstwie odwołanych zawodów w Sapporo.

W sobotę w stolicy polskich Tatr odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę indywidualny. W piątek natomiast zaplanowano oficjalny trening oraz kwalifikacje.

źródło:

Zobacz więcej