RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śnieżyca „Filomena” zbiera śmiertelne żniwo. Hiszpanów poproszono o pozostanie w domach

W wielu miejscach temperatura zeszła poniżej minus 20 stopni Celsjusza (fot. PAP/EPA/Ballesteros)
W wielu miejscach temperatura zeszła poniżej minus 20 stopni Celsjusza (fot. PAP/EPA/Ballesteros)

Utrzymująca się od piątku nad Półwyspem Iberyjskim śnieżyca „Filomena” doprowadziła do wtorku w Hiszpanii do śmierci co najmniej siedmiu osób. Wczesnym rankiem potwierdzono zgon dwóch osób w Barcelonie.

Lawina zeszła na ośrodek narciarski. Zginęło małżeństwo i 14-miesięczne dziecko

Pod lawiną, która zeszła w nocy z piątku na sobotę na ośrodek narciarski „Góra Osobna” w pobliżu Norylska zginęły trzy osoby – poinformowało...

zobacz więcej

Według informacji obrony cywilnej wskutek nienotowanych od dziesięcioleci mrozów liczba ofiar śmiertelnych ataku zimy może być większa. Służby odnotowują, że we wtorek rano w wielu miejscach Hiszpanii temperatura spadła poniżej minus 20 stopni Celsjusza.

Dwanaście z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii wezwało swoich mieszkańców do pozostania w domach z powodu niskich temperatur. We wtorek w ciągu dnia słupek rtęci ma się tam utrzymywać poniżej minus 10 stopni.

Nasilenie się mrozów doprowadziło w wielu hiszpańskich gminach do oblodzenia dróg oraz licznych złamań kończyn mieszkańców. Służby medyczne szacują, że tylko w samej aglomeracji Madrytu do wtorkowego poranka pomocy udzielono prawie 1,5 tys. osób, które doznały urazu ręki lub nogi wskutek poślizgnięcia się.

Śnieżny armagedon w Hiszpanii. Są ofiary, nieprzejezdnych 400 dróg

Co najmniej trzy osoby poniosły śmierć wskutek największej od 50 lat śnieżycy, która w nocy z czwartku na piątek nawiedziła Hiszpanię. Utrzymujący...

zobacz więcej

Wraz z oblodzeniem dróg większość hiszpańskich prowincji ogłosiło dodatkowe zamówienia na sól dla służb oczyszczania miasta.

Z szacunków hiszpańskiego Głównego Urzędu Ruchu Drogowego (DGT) wynika, że opady śniegu oraz oblodzenie nawierzchni wciąż uniemożliwiają podróżowanie prawie 600 drogami.

W dalszym ciągu nieprzejezdnych jest też kilkanaście linii kolejowych, głównie ze względu na zalegający na torach śnieg. Z powodu awarii wyłączona we wtorek rano została też główna magistrala kraju łącząca Madryt z Barceloną.

źródło:

Zobacz więcej